Skip to main content

Društvo za ugrožene narode: Potrebna je hitna reforma Dejtonskog sporazuma

Jugoslavija 23. maj 2025.
2 min čitanja

"Ukoliko Parlamentarna skupština NATO-a zaista želi da stabilizuje Zapadni Balkan, mora odmah usvojiti jasan plan za ustavnu i administrativnu pravnu reorganizaciju Bosne i Hercegovine"

Društvo za ugrožene narode iz Getingena u Nemačkoj saopštilo je danas da je potrebna hitna reforma Dejtonskog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu, kako bi se „primirje pretvorilo u stabilan mir“, kroz ukidanje etničko-religijskih kvota u uređenju države.

„Konačno je došlo vreme da se, 30 godina posle Dejtonskog sporazuma, nekadašnje primirje pretvori u pravedan, demokratski mir“, izjavila je Jasna Čaušević iz Društva za ugrožene narode, u apelu koji je upućen NATO-u, Evropskoj uniji, Savetu za implementaciju mira i Vladi Bosne i Hercegovine.

Dodala je da, ukoliko Parlamentarna skupština NATO-a koja se održava u Dejtonu od 22. do 26. maja zaista želi da stabilizuje Zapadni Balkan, mora odmah usvojiti jasan plan za ustavnu i administrativnu pravnu reorganizaciju Bosne i Hercegovine.

„Zahtevamo ukidanje ustavne i administrativne strukture zasnovane na etničko-religijskim kvotama, koja do danas sprečava funkcionisanje državnih institucija, pogoduje korupciji i separatističkim težnjama te blokira hitno potrebne reforme“, navelo je Društvo za ugrožene narode.

Dodali su da se u potpunosti moraju implementirati sve relevantne presude Evropskog suda za ljudska prava, kako politička prava više ne bi zavisila od etničke pripadnosti.

Dodali su da bi međunarodna podrška trebalo da se usmeri na one institucije koje se suprotstavljaju separatističkim težnjama predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, a protivustavni napadi na državni poredak moraju biti dosledno sankcionisani.

Upozorili su da će, u suprotnom, Bosna i Hercegovina biti osuđena na to da ostane zarobljena u zastarelom, etnički podeljenom sistemu vlasti čiji nedostaci stoje na putu bitnim reformama i podstiču mogućnost obnavljanja ratnih sukoba.

Ocenili su da Bosna i Hercegovina i dalje trpi posledice ratnih delovanja “udruženih zločinačkih poduhvata” iniciranih od strane Srbije i Hrvatske prema toj državi.

“Slave se osuđeni ratni zločinci, zločini iz prošlosti se negiraju, a segregirani obrazovni sistemi produbljuju etničke podele. Sve to fatalno podseća na događaje koji su doveli do više od 100.000 mrtvih, raseljavanja stotina hiljada ljudi i neprocenjivog gubitka kulturnog nasljeđa tokom rata iz devedesetih godina prošlog veka”, navelo je Društvo za ugrožene narode.

Društvo za ugrožene narode je organizacija za ljudska prava sa savetodavnim statusom pri UN i konsultativnim statusom pri Savetu Evrope.

(Beta)