"Velikosrpski nacionalisti u noći 7. maja 1993. digli u zrak Arnaudiju, jednu od banjalučkih ljepotica-džamija, spomenik svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a"
“Arnaudiju koliko god se izmicali, gledate odozdo. Ne možete je obuhvatiti pogledom i biti u ravni sa njom. Uvijek ste dole, a ona, nebo i Bog gore. I zato morate doći u Banjaluku, malo sa sobom uživati u šutnji i pustiti da vas ovaj spomenik kulture i kuća Boga opčini!“
Zvanična informacija kaže da će svečano otvorenje Arnaudija džamije u Banjaluci početi 7. maja u 11 sati, a organizatori očekuju da će ovom događaju prisustvovati više hiljada ljudi, dok će oni koji ne budu prisustvovali moći gledati direktan prenos na BHRT-u i BIR TV-u.
Arnaudija, ljepotica iz nekih viših svjetova
A povijest, ona najmračnija nam pripovijeda da su velikosrpski nacionalisti u noći 7. maja 1993. digli u zrak Arnaudiju, jednu od banjalučkih ljepotica-džamija, spomenik svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a i velelepni objekat koji je sagradio jedan od potpisnika Ferhad-pašine vakufname, ministar finansija Bosanskog pašaluka – defterdar Hasan efendija još tamo daleke 1595.
Kada dođete u Banjaluku, stari Banjalučani će vas prvo odvesti do Ferhadije, kojoj se htjeli-ne htjeli morate diviti, a onda će samo bolje prijatelje uhvatiti nježno za ruku i povesti put Arnaudije. Jer je Arnaudija, “samo naša“, “čaršijska“. Aranudija je ona ljepotica čije konture premašuju ljepotu ovog svijeta i ukazuje nam na postojanje nekih drugih, viših svjetova.
Počašćeni putnik-namjernik će se zahvaliti dobrom domaćinu, a onda će sam pustiti oko da mu uživa u spojevima munare sa nebesima, u igri oblaka sa kupolom, u sjenkama koje miluju njene zidove.
A još ako je maj, pa miris lipa iz aleje omami promatrača, stvara se jedan poseban osjećaj.
A taj osjećaj nije zemaljski. On nadilazi ovaj svijet.
Ona je uvijek gore
I ubice, koje su pokušale ubiti Arnaudiju nisu samo ustale protiv islama, ustale su protiv ljepote kao takve, ustale su protiv estetike, protiv bella figure, protiv onoga što nas čini bićima bliskim Bogu.
Ima tu još jedna zanimljiva stvar, vidjećete kad dođete, Arnaudiju koliko god se izmicali, gledate odozdo. Ne možete je obuhvatiti pogledom i biti u ravni sa njom. Uvijek ste dole, a ona, nebo i Bog gore. Pa se takva čini veće i gordija nego što jeste, čini se kao sura planinska djevojka, koja držanjem tijela pokazuje da je iznad ovih svjetova.
Arnaudija, morate doći, malo sa sobom uživati u šutnji i pustiti da vas ovaj spomenik kulture i kuća Boga opčini!
Izložba koja se mora posjetiti u haremu džamije
A kad ste tu, morate pogledati izložbu „Banjalučke džamije“, autora Ruhulaha Hodžića i mr. Mehe Manjge u haremu Arnaudija džamije, a koja se održava a u okviru manifestacije „Dani džemata i džamija“,i koju organizira Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Da vas podsjetim, Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu svake godine je na prigodan način uključena u obilježavanje 7 maja – Dana džamija. Tako je i ove godine izložba„Banjalučke džamije“, koju su priredili uposlenici Biblioteke, dio tradicionalne manifestacije povodom Dana džamija.
Na izložbi su predstavljeni paneli koji imaju za cilj da osvijetle veliku povijest džamija u Banjoj Luci, njihovu monumentalnu, umjetničku i arhitektonsku vrijednost, ali i značaj njihove obnove za očuvanje bosanskohercegovačke kulturne baštine.
I tako-od 7. maja 1993. godine kada su monstrumi uništili ili bolje kazano kada su pokušali uništiti dvije ponajljepše sestrice, Ferhadiju i Arnaudiju, stigli smo do 7. maja 2024. kada konačno ustaje i Arnaudija, kada se podiže da prkosi laži, zlobi, ružnoći, površnosti i primitivizmu.
A svaki epitet kojim obasipamo Arnaudiju mali je odista u poređenju sa njom, sa onim doživljajem koji ćete osjetiti, obećavam vam, kad je vidite.
I zato dođite 7. maja da svi zajedno prisustvujemo otvaranju nečega tako mladog, a tako drevnog, što je odavno ljepotom, dobrotom, mirom i harmonijom nadišlo sve nas.
Arnaudija, dovoljno je.
Uhvatiće vas neki stari Banjalučanin za ruku i odvesti do najbolje čuvane ljepotice u Krajini.
Zaljubićete se, obećavam!
(Radio Sarajevo, foto: privatna arhiva)