"Potpuni nedostatak odgovora do sada hrani strah i neizvesnost, što je opasno"
Poslednji izazov predsednika Republike Srpske Milorada Dodika ustavnom poretku Bosne i Hercegovine je veći korak eskalacije od prethodnih napada na institucije i pravosuđe BiH, a do ovoga ne bi došlo da je međunarodna zajednica „održala kredibilan faktor odvraćanja“, navodi organizacija Democratization Policy Council (DPC).
„Da nismo izašli u susret prethodnim Dodikovim izazovima i da smo održali kredibilan faktor odvraćanja, ne bismo se našli u ovoj situaciji. Nijedna od izjava, SAD, EU, Velike Britanije, OHR, čak ne implicira akciju kao odgovor“, navodi DPC, komentarišući usvajanje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske.
Iz ove organizacije su istakli da je upravo zbog ovakvih situacija postoji visoki predstavnik u BiH.
„Zakon RS o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH treba poništiti, sa daljim posledicama, uključujući finansijske i druge sankcije, kao i vojno pojačanje odvraćanja, počevši u Brčkom. Potpuni nedostatak odgovora do sada hrani strah i neizvesnost, što je opasno„, naveli su iz DPC-a.
Još su istakli da „razmatranje mera protiv vlade Albina Kurtija na Kosovu, uz potpuno odsustvo posledica po Dodika, dodatno uništava kredibilitet Zapada i, što je još važnije, ugrožava mir“, prenela je regionalna N1 televzija.
„Sada je potrebno sveobuhvatno međunarodno odvraćanje. EU treba da predloži sankcije Dodiku i onima koji su glasali za ovaj zakon“, ocenili su.
Navodeći da će se tome protiviti „verovatno iz najmanje jedne države članice (Mađarske), vodeće zemlje članice, kao što je Nemačka, trebale bi se pripremiti da okupe sve one koji su spremni da nametnu koordinisane, bilateralne restriktivne mere“.
„Ta ista koalicija trebala bi pokrenuti stvaranje snage za odgovor EUFOR-a i NATO-a, u koordinaciji sa drugim transatlantskim saveznicima“, ocenili su iz DPC-a.
Narodna skupština RS je pre tri dana usvojila je Zakon o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda na teritoriji tog BiH entiteta, što je u zapadnim međunarodnim krugovima ocenjeno kao podrivanje Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH, ali i stabilnosti zemlje i regiona.
(Beta, foto: Pixabay)