"Dolazi do pokušavanja ostvarivanja sahranjenih ciljeva u nekom novom vremenu"
Od onog što je najvažnije za državu i društvo ne bih uradio ništa drugačije. Kada pogledate ovo što imamo kao iskustvo posljednje tri godine, to posrtanje Crne Gore nakon promjene vlasti, možda dođete do zaključka da smo išli i brže od realnog, da smo ostvarili i više od mogućeg, ocijenio je bivši predsjedik Crne Gore Milo Đukanović u razgovoru za slovenačku RTV 365, sa Boštjanom Anžinom.
Komentarišući prigovore pojedinih kako je Crna Gora bila „zarobljena država“ u vrijeme prethodne vlasti, Đukanović kaže da je potrebno izokrenuti takvu tezu i sagledati stvar iz ove perspektive:
„Ta ‘zarobljena’ Crna Gora je voljom NATO-a primljena u NATO, a onda je nakon tri godine od promjene vlast i ‘oslobođenja’ postala rak-rana zapadnog Balkana. Da li Vam tako nešto djeluje logično? Ne, djeluje glupo i glupo je. Ali politička glupost ne stanuje samo na Zapadnom Balkanu, već mnogo šire.“
Govoreći i o buđenju mnogih retrogradnih vrijednosti u posljednje vrijeme u našoj državi, Đukanović to vidi kao oživljavanje onoga što se smatralo sahranjenim u trenutku potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
„Dolazi do pokušavanja ostvarivanja sahranjenih ciljeva u nekom novom vremenu. Zašto takvi misle da je ovo pravo vrijeme za takve poteze? Upravo zbog Rusije. Rusija se uvijek poigrava sa antievropskim vrijednostima i ovdje je našla plodno tle jer već tri godine nemamo proevropsku poitiku na čelu Crne Gore“, stava je Đukanović.
Komentariše da danas na vlasti ne postoji proevropska politika i da nije proevropski političar ako vam to kaže, a povlači svaki potez koji je antievropski i koji služi interesima politike Beograda.
“Dakle, služi velikosrpskim interesima u Crnoj Gori, a naravno da je velikosrpska politika Beograda potpuno produžena ruka ruskih imperijalnih interesa u ovom dijelu Evrope i u Evropi u cjelini”, rekao je on.
Balkanski nacionalizmi su osvajački, oni su fašisoidni, zlikovački, kazao je Đukanović, napominjući da onaj koji pravi kompromise sa balkanskim nacionalizmima, Balkan gura u rat.
(Antena M, foto: Kabinet predsjednika)