Razgovori o važnom, a osetljivom procesu
U procesu, dekolonijalnosti u Istočnoj Evropi evidentne su, između ostalog, vizije i podeljene uloge. One se, srećom, sukobljavaju. Kako to prezentovati, objasniti, pa na posletku možda i razumeti, a ponajpre kako prušiti što zdraviji milje za nužne razgovore na temu dekolonijalnosti i dekolonizacije u ovom delu sveta – upravo o tome, o tom važnom, a pipavom procesu je, pored ostalog, reč u nedavno kreiranoj eletronskoj publikaciji „Dekolonijalnost u Istočnoj Evropi: Leksikon za reorijentaciju“, u izdanju novosadskog Centra za nove medije_kuda.org.
Publikacija je nastala kao rezultat četiri realizovana vebinara Leksikon dekolonijalnosti u istočnoj Evropi: Kako dekolonizovati umetničku organizaciju? tokom 2022. godine u okviru dugoročnog istraživačkog projekta Umetnička organizacija koji je pokrenuo kuda.org 2017.
U uvodnom tekstu, urednica i jedna od autorki priloga, Ana Vilenica, kaže: „Razumevanje dekolonijalnih trajektorija Istočne Evrope delikatan je zadatak: potrebno je razmatrati složene globalne, transnacionalne, transregionalne i lokalne kolonijalne procese. Na terenu dekolonizacije u Istočnoj Evropi suštinski se sukobljavaju suprotstavljene vizije o dodeljenim ulogama: ko je kolonizator, šta je (post-)kolonija i kojim političkim projektima pripadaju ove vizije. I kao poluperiferija kapitalističkog svetskog sistema sa aspiracijama ka evropskoj civilizaciji i njenom rasnom ustrojstvu, Istočna Evropa zadobija svoj istovremeni status kolonizatora i kolonije. Kako se kretati kroz ovaj prostor koji ispunjavaju brojni suprotstavljeni narativi i mitovi? Autori u ovoj publikaciji nude različite poglede na navigaciju Istočnom Evropom, promišljajući ukrštene interpretacije kolonijalnosti i imperijalizma, kao i njihove efekte na anti-kolonijalne, dekolonijalne borbe i oblike savremene solidarnosti i života uopšte.“.
Autori tekstova su i: Ana Sladojević, Piro Rexhepi, Čarna Brković, Ovidiu Țichindeleanu, Manuela Boatcă, Zhivka Valiavicharska, Bojana Videkanić, Veda Popovici, Ivana Pražić, Danijela Majstorović, Jelena Savić, Emina Bužinkić, Łukasz Stanek, Erin McElroy, Zoltán Ginelli, Olivera Jokić.
Posebno se poručuje da „Publikacija nema pretenzije na proizvodnju univerzalizujućeg i sveobuhvatnog znanja, već je njen cilj da kreira prostor za neophodne i urgentne razgovore o dekolonijalnosti u Istočnoj Evropi…“.
Publikacija – koju potpisuju saradnici urednici Vilenice Olivera Jokić i Zoltan Gineli te Marina Milanović (Grafički dizajn i ilustracije) – se može besplatno preuzeti na ovom linku (Centar_kuda.org podstiče korišćenje svojih sadržaja u svrhe koje su nekomercijalne, kritičke ili remete kapitalističke imovinsko-pravne odnose).
Publikacija je objavljena u okviru projekta Umetnička organizacija, Leksikon dekolonijalnosti u istočnoj Evropi koji podržavaju Fondacija za umetničke inicijative FfAI, Gradska uprava za kulturu Novog Sada, Međunarodni humanitarni fond za organizacije u kulturi i obrazovanju 2021 Saveznog ministarstva inostranih poslova Nemačke, Goethe-Institut i drugi partneri: www.goethe.de/relieffund.
Tekst elektronske publikacije je na engleskom jeziku, a uskoro slede prevodi na srpski i mađarski jezik, kao i štampana izdanja.
Razgovori se, najavljuju tvorci, nastavljaju u tomovima publikacije koji tek slede.
Branislava Opranović (Autonomija)