"Maja Kovačević u otvorenom pismu upozorava Evropski parlament na pokušaj vlasti u Srbiji da represivnim merama uguši autonomiju univerziteta"

Dekanka Fakulteta političkih nauka (FPN) u Beogradu Maja Kovačević uputila je pismo Evropskom parlamentu i pozvala ga da „digne glas“ i podrži studente i univerzitete u „kritičnom trenutku“.
U pismu upućenom Evropskom parlamentu, ali i ostalim institucijama EU koje se bave spoljnim odnosima i obrazovanjem, Kovačević je ukazala je na najnovije oblike represije Vlade u tehničkom mandatu: zahtev da dekani fakulteta pokreću disciplinske mere protiv svojih studenata, kao i dopis u kojem se od fakulteta traži informacija o tom da li su o studentskim blokadama obavestili policiju ili zatražili njihovu intervenciju.
Sporna je i odluka da profesorima čiji su fakulteti u blokadi ne budu isplaćene zarade.
„Sigurni smo da ste svesni da je Srbija bila svedok istorijskih studentskih protesta protiv korupcije i u odbranu vladavine prava i demokratije. Četiri meseca masovnih protesta širom zemlje kulminirali su najvećim protestom u istoriji Srbije, 15. marta“, navela je Kovačević.
Zvučno oružje
I podsetila da je mirni protest prekinut i da se sumnja na upotrebu zvučnog oružja ili nekog sličnog sredstva što je izazvalo paniku među demonstrantima. A umesto da istraži te uznemirujuće tvrdnje, javni tužilac je najavio potencijalne pravne radnje protiv onih koji su prijavili da su pogođeni napadom.
„Uprkos brojnim fizičkim napadima i široko rasprostranjenim dezinformacijama, studenti su držali mirnu blokadu svojih fakulteta, a profesori Univerziteta su u potpunosti podržali njihove zahteve. U ovom istorijskom trenutku za Srbiju, ponosni smo što stojimo iza njih i pružamo podršku i ovaj naš stav se neće promeniti dok se njihovi zahtevi u potpunosti ne ispune“, navela je Kovačević u pismu Evropskom parlamentu.
Podrška istaknutih naučnika iz celog sveta
Peticiju podrške tim zahtevima potpisalo više od 3.800 istaknutih naučnika iz celog sveta, a kao odgovor Vlada u tehničkom mandatu eskalira represiju protiv Univerziteta.
„Ministarka prosvete Srbije zahtevala je da rektori i dekani obelodane da li su pozvali policiju da interveniše protiv studenata koji blokiraju fakultete i da li su pokrenuli disciplinske mere protiv studenata i profesora. Ministarstvo je najavilo i vanrednu inspekciju i već je uskratilo plate univerzitetskom osoblju na fakultetima. Kao dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu, javno sam izjavila da neću ispoštovati ove zahteve“, navela je Kovačević.
Podsetila je da je Srbija ne samo pridružena Evropskoj uniji, već je u procesu pristupnih pregovora, te da su „zahtevi studenata usko povezani sa osnovnim principima vladavine prava i standardima demokratizacije, koji su kamen temeljac evropskih vrednosti“.
(Vreme, foto: screenshot N1)