Skip to main content

Dekan Radovanović: Đukić Dejanović preti akademskoj zajednici, a nema moć da reši probleme

Građani 02. apr 2025.
4 min čitanja

"Posebno je zabrinjavajuće to što se studentima preti 15. aprilom kao 'danom D posle koga nema više povratka'"

Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović kaže da je 15.april možda poslednji rok da bi sledeća školska godina počela na vreme, ali da možda i nije, jer sve zavisi od fakulteta do fakulteta. Dodaje da na osnovu Zakona o visokom obrazovanju nova školska godina ne mora da počne 1. oktobra i da početak nastave zavisi od ispunjenja studentskih zahteva. Ono što posebno ističe kao zabrinjavajuće je što se studentima preti 15. aprilom kao “danom D posle koga nema više povratka”.

Ako se studenti ni posle 15. aprila ne vrate redovnim aktivnostima, kako kaže ministarska prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović, u rešavanje problema mogle bi da se uključe i neke druge institucije poput pravosuđa. Dekan Radovanović kaže da je to samo još jedna u nizu pretnji koje nisu rešenje problema, već naprotiv, izraz “nemoći” ministarstva.

“To je svakako pretnja i to je kontinuitet pretnji koje ministarka upućuje akademskoj zajednici, što je vrlo intenzivirano posle 15. marta. Smatram da je to jedan potpuno pogrešan način za rešavanje ove komplikovane situacije u kojoj se nalazimo. Mene bi, recimo, zanimalo šta je ministarka učinila do sada da proba da pomogne studentima u iznalaženju načina kako da se ispune s jedne strane studentski zahtevi i da se potom oni vrate na nastavu. Umesto toga, studenti i celokupna akademska zajednica se suočavaju sa nizom pretnji – meni to ukazuje na jednu vrstu ‘nemoći’ ministarstva, zato što ako vam od svih opcija koje imate da rešite neki problem ostaju samo pretnje, to znači da vi niste sposobni da rešite taj problem”, kaže dekan Fizičkog fakulteta Voja Radovanović.

Kada je reč o tome da vlast rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i dekane smatra najodgovornijim i da upućuje različite optužbe na njihov račun – pre svega da rektor stoji iza blokada, uz, kako kažu ‘’pomoć nekih stranih službi’’- i da, istovremeno, neki ministri pozivaju na hapšenje rektora, dekan Radovanović napominje da su opet u pitanju pretnje.

“Blokade na fakultetima, prestanak nastave, to su studenti, o tome su studenti odlučili, nisu ih profesori, dekani i rektor doveli do te tačke. Država ne misli tako, zato što je najlakše da kaže kriv je rektor, krivi su dekani, al’ ne može da kaže krivi su studenti, studenata ima jako puno. Kako ćete da identifikujete onoga ko je kriv?”, kaže dekan Voja Radovanović.

I tu nije kraj sa pritiscima nad članovima kolegijuma univerziteta u zemlji. Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Žaklina Stojanović, saslušana je danas u Policijskoj upravi za Grad Beograd, po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu. Dekan Radovanović kaže da je obavešten, ali da nije siguran koji je tačno razlog tog poziva; međutim, dodaje to ovo nije prvi put.

“Tako je. Ja sam to čuo. Ne znam tačno šta je razlog tog poziva. Videćemo. Koliko znam, ranije je bila neka prijava protiv koleginice dekanke Ekonomskog fakulteta vezano za to da ona onemogućava nastavu na fakultetu, što naravno može sutra da očekuje sve nas dekane, ali ja opet smatram da je to… ja to u stvari doživljavam kao jednu vrstu pritiska i ubeđen sam da to neće pomoći ni malo ka iznalaženju rešenja”, kaže dekan Voja Radovanović.

Od dekana fakulteta se sada traži i da pokreću disciplinske postupke protiv profesora i studenata koji su u blokadi, takođe i da počnu da organizuju nastavu uprkos protivljenju studenata. Dekan Radovanić kaže da je siguran da on i njegove kolege te zahteve neće prihvatiti.

“Nećemo pokretati disciplinske postupke protiv studenata i naših kolega, zato što to smatramo nemoralnim, neefektivnim i nema čak ni pravnog osnova za tako nešto. Takođe sam ubeđen da su i neke druge kolege na našim mestima, profesori, to isto ne bi uradili. Tako da je to, mislim, jedan jedinstven stav naše akademske zajednice. Al’ znate, akademska zajednica je vrlo širok termin, širok pojam. Tu imate ljude koji su levo, koji su desno, koji su u centru – mislim, politički… Većina njih je možda apolitična. Ova sada reakcija nas dekana i profesora nema apsolutno nikakve veze sa politikom, već mi jednostavno napad na studente i napad na dekane doživljavamo kao napad na celu akademsku zajednicu i tome se oštro suprostavljamo”, ističe dekan Voja Radovanović.

Istovremeno, nakon Uredbe o zaradama koju je Vlada u ostavci donela, pojedini profesori na društvenim mrežama navode da im je plata značajno smanjena. Pravni tim Univerziteta u Beogradu, kaže dekan Radovanović, podneće tužbe zbog ove odluke jer je, kako ističe, ona “nezakonita”.

“Sada je neki odnos da su nam zarade umanjene 50%, a Vlada je u međuvremenu, potpuno nezakonito, promenila uredbu kojom je odnos naučnog i nastavnog rada dosta redukovan, tako da otprilike 5 sati nedeljno je nauka po toj uredbi. Sve ostalo je nastava, što naravno ne postoji univerzitet u svetu gde je to tako. To gde je tako, to nije univerzitet. Nije naravno Vlada to uradila zato što misli da je to ispravno, nego zato što hoće da pritiska nas na univerzitetu. Opet pogrešan korak. Vlada je to uradila nezakonito, to je vrlo bitno. Pravni tim Univerziteta u Beogradu će sigurno pokrenuti tužbe pred odgovarajućim institucijama u ovoj zemlji, ako treba i dalje, ali ja mislim da Vlada sigurno zna da je to nezakonito, ali verovatno smatraju da mogu da pritiskaju akademsku zajednicu onoliko koliko oni hoće”, ukazuje dekan Voja Radovanović.

O mogućem stupanju fakulteta u štrajk – dekan Voja Radovanović kaže da nema razlike da li ste u blokadi ili u štrajku, jer se sve aktivnosti odvijaju na isti način. Iako su Fizički i Elektrotehnički fakultet u Beogradu u štrajku, a uskoro će im se izgleda pridružiti i Medicinski – ističe da to ne menja dosadašnje funkcionisanje pod blokadom. Na pitanje da li će se blokada nastaviti i posle 15. aprila dekan Radovanović kaže da o tome ne odlučuju “ni profesori, ni dekani, ni rektor, nego o tome odlučuju studenti”.

“Pa, efektivno, skoro da ništa ne bi značilo. Moj fakultet, dakle Fizički fakultet, je u štrajku od 3. marta. Pre toga je u štrajk stupio Elektrotehnički fakultet, a Medicinski fakultet ima neki štrajk u najavi – to je što se tiče Univerziteta u Beogradu. Ali, kažem, efektivno o tome šta mi radimo, kako se ponašamo, skoro da nema razlike da li ste vi u blokadi ili ste u štrajku. Možda je štrajk samo jedna vrsta solidarnosti sa prosvetarima u srednjim i osnovnim školama i sa studentima. Prosto, mislim, da blokade mogu sutra da prestanu ako bi Vlada i tužilaštvo ispunilo zahteve studenata. Mislim da je to najjednostavniji, najefikasniji način da mi izađemo iz blokade”, zaključuje dekan Fizičkog fakulteta Voja Radovanović.

(Insajder, foto: Autonomija)