"Malo je vjerovatno da će biti naklonjena Zajednici opština sa srpskom većinom ili autonomiji Republike Srpske"
Kako navodi Daniel Serwer, međunarodni ekspert za Balkan i profesor na američkom univerzitetu Johns Hopkins, postoji malo toga na osnovu čega bi se dalo zaljučiti kakva bi bila politika Kamale Harris prema Balkanu u slučaju da ona pobijedi na američkim izborima. Međutim, na osnovu njene podrške Ukrajini on smatra da će Harris „taj stav vjerovatno prenijeti i na Balkan“.
Harris je snažna pristalica borbe Ukrajine protiv ruske invazije. Serwer navodi da ona želi pobjedu Kijeva, a poraz Moskve i da ne bi se lako zadovoljila podjelom zemlje.
“Taj stav će se vjerovatno prenijeti i na Balkan. Ne bih želio da budem taj koji govori jednoj predsjednici, afroamerikanki s indijskim porijeklom, da ljudi različitih etničkih grupa ne mogu živjeti zajedno”, navodi Serwer.
Također navodi da je Harris agresivno nastrojena prema Kini, poput Bidena i Trumpa.
“Kosovo joj može izgledati kao Tajvan (i Ukrajina)”, pretpostavlja Serwer, te objašnjava da bi to za nju podrazumijevalo da bi Kosovo trebalo “braniti od teritorijalnih pretenzija” Srbije.
“Malo je vjerovatno da će biti naklonjena Zajednici opština sa srpskom većinom ili autonomiji Republike Srpske. Neko bi je trebao rano i često savjetovati da su obje te ideje loše”, piše on.
Serwer objašnjava da će jesenja kampanja i izbori u SAD-u biti “velikim dijelom o očuvanju liberalne demokratije, odnosno demokratije zasnovane na jednakim individualnim pravima zaštićenim vladavinom zakona” i da bi se oni koji žele podršku njene administracije trebali uskladiti s tim ciljem.
“Secesionisti i etnički separatisti treba da obrate pažnju na to”, dodaje.
Serwer ističe da je Bidenova administracija usvojila politiku “smirivanja” Srbije, ali da “nema razloga zašto bi Harris to nastavila”.
“Predsjednik Vučić je Beograd orijentisao prema istoku, svrstavajući se sa Kinom, Rusijom i drugim autokratijama, uključujući Azerbejdžan i Mađarsku. Zalihe srpske municije poslane u Ukrajinu vrijede nešto, ali će vjerovatno nastaviti stizati iz ekonomskih razloga čak i ako se završi političko dodvoravanje”, piše Serwer, te ističe da je “umirivanje očigledno propalo” i da je vrijeme za promjenu pristupa.
Također je komentarisao vijest da će Alexander Kasanof biti zamjenik pomoćnika državnog sekretara u Evropskom birou odgovoran za Balkan i javnu diplomatiju.
“Ne poznajem Kasanofa, ali njegovo iskustvo u Ukrajini bi moglo biti plus za one koji bi željeli da se ojača suverenitet i teritorijalni integritet svih sadašnjih balkanskih država”, piše on.
(Slobodna Bosna, foto: Medija centar Beograd)