"Kako nikome nije sumnjivo, pogotovo Tužilaštvu za organizovani kriminal, da imate nekoliko kineskih kompanija koje su osnovane u Srbiji posle 2018. godine"

“Posle sednice Skupštine na kojoj su bacane dimne bombe i današnjeg nastavka, svima je valjda sada jasno da mi imamo privid zakonodavne vlasti. Skupština je obavijena dimom odavno. Mnogo je veća dimna zavesa bila na sednici kada je usvojen budžet i gomila zakona u roku od nekoliko minuta, bez rasprave, a bilo je i zakona kojima smo se još više zadužili. Svi parlamenti i republički i gradski i lokalni nemaju više nikakvu svrhu, rekao je za N1 Milan Ćulibrk, urednik ekonomske rubrike u „Radaru“.
„Sada većina građana može da shvati da je ono što bi trebalo da bude vrhovna zakonodavna vlast zapravo običan servis kroz koji će svi zakoni da se provuku, kao kroz protočni bojler, i da je u pitanju samo ispunjavanje forme. Skupštine su postale besmislene, vlast može da proglasi i da danas nije četvrtak već subota, jer ima većinu. Koliko je štetnih zakona usvojeno bez rasprave to je neverovatno. Kao i budžet, koji bi trebalo da bude najvažniji zakon“, rekao je u emisiji Dan uživo televizije N1 Milan Ćulibrk, urednik ekonomske rubrike u „Radaru“.
Ali da budžet, na žalost nije najvažniji vlastima pokazuje to, navodi Ćulibrk, što smo u „ekskurzijama po istočnoj Srbiji i Banatu“ koje je organizovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić videli kako „čovek koji nije nadležan za to razvaljuje budžet“.
„On ide pa obeća 10 miliona evra za neki lokalni put, pa za kanalizaciju, trafo stanice, ili vodovod… Svaki dan smo svedoci kako on zakon o budžetu razvaljuje. I to se radi jer vlast misli da sve može da kupi. Međutim, studenti su pokazali da to nije moguće i da nije sve na prodaju. Pokazali su da principi bazirani pravnoj državi, poštovanju načela podele vlasti, odgovornosti, nadležnosti ne mogu da se kupe i nisu na prodaju. To pokazuje da postoje ljudi kojima je stalo do principa, demokratije i toga da svaka institucija mora radi svoj posao“, smatra sagovornik N1.
Komentarišući izjavu Tonina Picule da je Srbija u vanrednom stanju koje nije proglašeno, i da ne zna u kom će se pravcu situacija razvijati, Ćulibrk navodi da ne vidi izlaz iz krize ali i da ne misli da će se situacija smiriti.
„Meni kao novinaru nije jasno da jedan od najvažnijih zahteva studenta nije ispunjen, a to je – da li je korupcija kriva za pad nadstrešnice? Mi nikada nismo videli zvaničan papir kako bi znali koliko su radovi stvarno koštali. Mi imamo samo izjavu bivšeg ministra Gorana Vesića da je to koštalo 16 miliona evra. Isto tako, za sve podizvođače predsednik Srbije tvrdi da ih nikada u životu nije video. Ali ako uđete na sajt firme Starting, videćete u videu kako ih upravo prima Vučić i to je sa potpisivanja ugovora kada su postali podizvođači. E sad, Starting ima dva ugovora sa kineskim podizvođačima vredna 7,1 milion evra, a oni su samo jedan od 200 angažovanih podizvođača. I sada treba neko mene da uveri u to da je sve koštalo kako je rečeno“, objasnio je Ćulibrk.
On je istakao i druge čudne stvari.
„Kako nikome nije sumnjivo, pogotovo Tužilaštvu za organizovani kriminal, da imate nekoliko kineskih kompanija koje su osnovane u Srbiji posle 2018. godine. Reč je o tome, da u ugovoru koji je potpisan sa kineskim izvođačem za posao u Novom Sadu piše da kineske firme ne smeju da budu angažovane kao podizvođači. Registrovanjem u Srbiji, je sklonjena ugovorna prepreka, jer se tako te kineske kompanije tretiraju kao domaće firme. I ono što je još sumnjivije je što te firme, kako im rastu prihodi imaju i sve manju dobit. Pa zašto bi firma radila poslove koji joj smanjuju profit? I onda nas ubeđuju da je sve drugo krivo za pad nadstrešnice osim korupcije“, rekao je Ćulibrk.
(Danas, foto: Autonomija)