Skip to main content

Crna Gora: U državi čiji građani ubrzano stare nije bitno ko je koje nacionalnosti

Jugoslavija 17. окт 2024.
2 min čitanja

"Vidimo da broj stranaca raste, a da se broj domicilnog stanovništva smanjuje. To je ključna poruka ovog popisa"

Konačni rezultati posljednjeg popisa stanovništva, koje je u utorak objavila Uprava za statistiku, treba sve da nas duboko zabrinu, jer su pokazali da je crnogorska populacija u starosti, a u državi čije stanovništvo stari potpuno je nebitno ko je koje nacionalnosti, smatra nekadašnja direktorka Monstata i aktuelna predsjednica Društva statističara i demografa Gordana Radojević.

Kao najvažnije informacije sa ovog popisa, ona je izdvojila one koje se odnose na strukturu stanovništva po starosti i broju stranaca, jer upravo ti podaci, kako je objasnila, određuju sve naredne demografske i ekonomske pojave.

– Vidimo da broj stranaca raste, a da se broj domicilnog stanovništva smanjuje. To je ključna poruka ovog popisa. Druga bitna informacija je duboko zabrinjavajući nedostatak mlade populacije. Populacija do 30 godina činila je 40 odsto crnogorskog stanovništva 2011. godine, a sada je to 35 odsto. Kada uporedimo, vidimo da nam nedostaje više od 30.000 ljudi starosti do 30 godina. Što je razlog? Ili su otišli ili se, zbog niskog nataliteta, nijesu ni rodili – navela je Radojević, gostujući u podkastu „Akcija“ Centra za demokratsku tranziciju.

Objasnila je i na koji način nedostatak mlađe populacije utiče na ekonomiju zemlje.

– Ekonomska aktivnost se smanjuje, potrebe se potpuno mijenjaju, tražnja za zdravstvenim i socijalnim uslugama se povećava, penzija postaje osnovni izvor prihoda, a fond PIO osnovni izvor stabilnosti stare populacije – navela je ona, uz poruku da starenje populacije ne obećava dinamičnu stopu ekonomskog rasta.

Radojević poručuje i kako su konačni rezultati popisa pokazali da su tri pitanja zbog kojih je ta statistička procedura više puta odlagana, a koji se odnose na etničku pripadnost, vjeroispovjest i jezik, potpuno nebitni. Pitanje je samo, kaže ona, ko sporije odumire.

Govoreći o prisustvu premijera i ministara na predstavljanju rezultata popisa, Radojević je rekla da to nije samo čudno, već i nezakonito.

– Međunarodni standard i praksa su takvi da postoji distanca između organa koji sprovodi mjerenje i onih čije se politike ocjenjuju. Učešće ministra finansija sa stanovišta međunarodnog standarda ne bi se smatralo poželjnim – objasnila je ona.

Kada je riječ o razlici između podataka MUP-a, prema kojima u Crnoj Gori živi 98.000 stranaca, i popisnih, koji su pokazali da ih je upola manje, Radojević napominje da postoji više nepoznanica koje se, kako je pojasnila, odnose na to da li je došlo do neobuhvatanja aktuelne imigracije ili je to stanovništvo u međuvremenu napustilo Crnu Goru.

(Pobjeda)