Sa tematikom kulture sećanja, ratnih zločina, zaštite ljudskih prava i ksenofobije
Ciklus filmova novinara, reditelja i scenariste Aleksandra Reljića biće organizovan iduće sedmice u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, najavljeno je danas.
Ciklus Reljićevih filmova je deo projekta “Socijalna plastika: Umetnost koja menja društvo”.
U ponedeljak, 18. decembra, na repertoaru je dokumentarni film “Do daske”, koji govori o hapšenju, medijskoj propagandi i zatvorskoj kazni za stilistu i didžeja iz Novog Sada Srđana Švelja, koga su mediji označili “pedofilom” i pre bilo kakve zvanične istrage.
Reljić je ranije agenciji Beta rekao da je suđenje putem medija “nažalost, uobičajena pojava na Balkanu”.
“Tabloidne novine neprestano i nekažnjeno organizuju lov na veštice. Ko god da stane na put moćnicima, momentalno postaje žrtva stigmatizacije tabloidnih medija i uništenih institucija, poput Srđana Švelja, koga su mediji optužili za pedofiliju, iako mu nikada nije ni suđeno za to krivično delo”, kazao je Reljić.
Isto veče, u ponedeljak, biće prikazan njegov dokumentarni film “Odbačeni”, koji govori o dve hiljade Roma i Aškalija, raseljenih sa Kosova, koji žive u novosadskom nehigijenskom naselju Veliki rit, a koji ni nakon skoro 20 godina od ratnih sukoba, zbog kultoroloških, religijskih i socioloških razlika, nisu do kraja dobrodošli.
U sredu, 20. decembra, biće prikazan njegov dokumentarni film “Mamula All Inclusive”, koji je sniman sedam godina, a u okviru kojih je pratio radove na izgradnji hotela na ostrvu Mamula, koje je u Drugom svetskom ratu bilo pretvoreno u koncentracioni logor, kroz koji je prošlo više od 2.000 civila, od kojih je na desetine ubijeno, a na stotine je gladovalo, od marta 1942. do septembra 1943. i italijanske kapitulacije.
Crnogorske vlasti su potpisale koncesioni ugovor na 49 godina sa egipatskim tajkunom Samijem Savirisom, da na tom mestu napravi hotelski rizort.
Isto veče biće prikazan i Reljićev dokumentarac “40 tona oslobođenih snova”, koji govori o ženi koja je sa 39 godina ispunila san iz detinjstva da vozi šleper od 40 tona, s ciljem da zaradi dovoljno novca da obezbedi krov nad glavom.
U petak, 22. decembra, biće prikazan Reljićev dokumentarni film “Enkel” (Unuk), koji u fokusu ima priču o Evi Mozes Kor, koja je preživala holokaust i koja je na simbolički način usvojila Rajnera Hesa, unuka zapovednika u logoru Aušvic, Rudolfa Hesa.
Rajner Hes je sa 15 godina, nakon što je shvatio ko mu je bio deda, otišao od kuće i napustio porodicu da bi se kasnije borio protiv antisemitizma, rasizma i ksenofobije.
Eva Mozes Kor je imala deset godina kada je deportovana u Aušvic i sa sestrom bliznakinjom Mirjam bila je podvrgnuta nacističkim smrtonosnim laboratorijskim eksperimentima doktora Jozefa Mengelea.
Nakon projekcije filmova, u petak će biti organizovan razgovor sa Reljićem.
On je autor brojnih dokumentarnih filmova, koji su se uglavnom bavili temama kulture sećanja, ratnih zločina, zaštite ljudskih prava, ksenofobije i slično.
Aleksandar Reljić (1974) je u svojoj novinarskoj karijeri sedam godina radio i za Novinsku agenciju Beta. Pored toga, radio je i za nedeljnik Nezavisni iz Novog Sada, Agenciju Frans pres, Glas Amerike.
Danas je zaposlen na Radio-televiziji Vojvodine i ima svoju producentsku kući “Core Dox”.
(Autonomija/ustupljena naslovna fotografija)