"NATO ima procedure za suočavanje sa nepouzdanim vladama"
„Spajićeva vlada vjerovatno će biti nastavak nesposobne koalicije Abazovića. Probeogradske formacije djelovaće pod pokrićem stranke Evropa sad“, ocijenio je za Portal Analitika, američki analitičar i viši saradnik u Džejmstaun fondaciji u Vašingtonu Januš Bugajski.
Njihov cilj je, kako navodi, da Crna Gora postane vazalska država koja će slijediti spoljnu i bezbjednosnu politiku Srbije i ne osporavati Beograd na međunarodnoj sceni.
“Međutim, takođe bismo mogli da budemo svjedoci borbe između probeogradskih snaga i istinskih proevropljana u koaliciji koji nisu korumpirani novcem iz Kremlja i to bi moglo da parališe vladu i dovede do novih opštih izbora”, kaže Bugajski.
NATO ima procedure za suočavanje sa nepouzdanim vladama
Ističe da nekim članovima sadašnje vlade, a posebno predsjedniku parlamenta, možda neće biti povjereni obavještajni podaci NATO-a zbog sumnje da su povezani sa srpskim i ruskim obavještajnim i bezbjednosnim agencijama.
“NATO ima procedure za suočavanje sa nepouzdanim vladama i obavještajnim agencijama isključivanjem iz osjetljive razmjene informacija. Bilo je slučajeva u prošlosti gdje se provjeravaju pojedini ministri i visoki obavještajni operativci kako bi se provjerila njihova pouzdanost. Bilo bi iznenađujuće da NATO trenutno nije angažovan na procesu verifikacije crnogorske administracije, posebno dok se odnosi između Rusije i NATO-a nastavljaju pogoršavati, a Moskva je već pokazala namjeru da destabilizuje Crnu Goru i poremeti Alijansu”, navodi Bugajski.
Napredak Crne Gore blokiran, Vlada Abazovića nije ispunila obećanja
Govoreći o stagnaciji Crne Gore u procesu evropskih integracija, Bugajski napominje da od poraza Vlade DPS-a na parlamentarnim izborima 2020. Vlada Abazovića nije ispunila obećanja o bržoj integraciji u EU zatvaranjem neophodnih “Acquis Communautaire” poglavlja.
“Umjesto toga, činilo se da je više fokusirana na legitimisanje političke uloge Srpske pravoslavne crkve. Nakon što je Crna Gora bila kandidat na prvoj liniji fronta za pridruživanje pod administracijom DPS-a, njen napredak je blokiran”, ističe Bugajski.
Nerealno je, dodaje sagovornik Analitike, očekivati članstvo u EU do 2028.
“Svaka administracija koja uključuje snage koje podržavaju ruski imperijalizam i srpski ekspanzionizam biće ozbiljno hendikepirana u kvalifikacijama za pridruživanje EU”, izričit je Bugajski.
Proindependistička većina da se efikasnije brani
Osvrćući se na nedavno održane izbore u Srbiji, na kojima je stranka Aleksandra Vučića ponovo osvojila najveći broj glasova, te kako će to uticati na odnose u regionu, Bugajski smatra da će rezultati osokoliti Vučićevu vladu da intenzivira mini-imperijalističku agendu na Zapadnom Balkanu.
“Srbija će se truditi da proširi svoje hegemonističke ciljeve dominacijom ili destabilizacijom susjednih vlada u Sarajevu, Prištini i Podgorici. Suverenistička većina u Crnoj Gori mora da se pripremi da se efikasnije brani od bilo kakve šire subverzije nezavisnosti zemlje. To uključuje zaštitu institucija države od velikosrpstva i klerikalizma. Politički i socijalni otpor pokazaće da crnogorska nacija nije spremna da bude manji partner Srbije. Protiv projekta Velike Srbije takođe se može boriti saradnjom sa drugim ciljanim državama, posebno sa Bosnom i Hercegovinom i Kosova, na održavanju međusobne nezavisnosti”, poručuje Bugajski.
(Portal Analitika, foto: N1)