"Zakon o online sigurnosti u Velikoj Britaniji, usvojen prošle godine, stvara nove obveze za društvene mreže, uključujući obvezu uklanjanja nezakonitog sadržaja kada se pojavi"
BRITANSKE vlasti vjeruju kako su društvene mreže odigrale važnu ulogu u raspirivanju pobune protiv useljenika koja je zahvatila gradove diljem Velike Britanije. Stoga je najavljeno da će sudionici izgreda, ali i oni za koje se procijeni da su svojim online djelovanje potaknuli pobunu, biti kažnjeni.
Jučer je 28-godišnjak iz Leedsa, grada u sjevernoj Engleskoj, optužen za korištenje „prijetećih riječi ili ponašanja s namjerom raspirivanja rasne mržnje“ na internetu. Optužbe su se odnosile na objave na Facebooku.
Prosvjednici su posljednjih dana oštećivali javne zgrade, palili automobile i gađali policajce ciglama. Također su zapalili dva hotela Holiday Inn u sjevernoj i središnjoj Engleskoj u kojima su navodno smješteni tražitelji azila. Stotine izgrednika su uhićene tijekom posljednjih dana.
Ubojičini roditelji su podrijetlom iz Ruande
Nemiri su izbili nakon što su desničarske grupe na društvenim mrežama objavile kako je muslimanski tražitelj azila odgovoran za strašan napad nožem u kojem su ubijene tri djevojčice. Navedena informacija izazvala je bijes usmjeren prema migrantima.
Prema Institutu za strateški dijalog, lažno ime tražitelja azila koji je navodno izvršio zločin u roku od jednog dana spomenuto je 30.000 puta na X-u.
„Lažno ime pripisano napadaču kružilo je organski, ali je također bilo preporučeno korisnicima zbog platformskih algoritama. Platforme su stoga proširile dezinformacije korisnicima koji inače ne bi bili izloženi, čak i nakon što je policija potvrdila da je ime lažno“, stoji u priopćenju gore navedenog think tanka.
Prema britanskoj vladi, botovi su možda pojačali širenje lažnih informacija. Vlasti su u konačnici potvrdile kako je počinitelj 17-godišnji Axel Rudakubana, mladić rođen u Cardiffu od roditelja koji su porijeklom iz Ruande. Iako društvene mreže imaju interne politike koje zabranjuju govor mržnje i poticanje na nasilje, dugo su se suprotstavljale njihovoj implementaciji.
Musk: Građanski rat je neizbježan
„Problem je oduvijek bila provedba. Posebno u vremenima krize i sukoba, kada postoji ogromna količina sadržaja, u kojoj se točki njihovi ionako krhki sustavi za moderiranje sadržaja raspadaju“, kazala je Isabelle Frances-Wright, zaposlenica Instituta za strateški dijalog.
Za promoviranje zapaljivog sadržaja optužuje se i američkog multimilijardera Elona Muska. Izvršni direktor Tesle i vlasnik X-a poručio je kako je „građanski rat neizbježan“ u Velikoj Britaniji, odgovarajući na objavu u kojoj se za nasilne nemire okrivljuju učinci „masovne migracije i otvorenih granica“.
Musk je nakon preuzimanja X-a ublažio pravila moderiranja sadržaja i vratio nekoliko prethodno blokiranih računa, piše CNN. Tako je vraćen i račun Tommyja Robinsona, britanskog desničara koji je objavio niz postova u kojima poziva na prosvjede.
Uvode se strože regulacije
Britanska vlada je ovog tjedna obećala da će procesuirati „online kriminal“ i natjerati društvene mreže da poduzmu mjere protiv širenja lažnih informacija. „Društvene mreže stavile su raketne pojačivače pod ne samo dezinformacije nego i poticanje nasilja“, kazala je britanska ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper.
„To je potpuna sramota i ne možemo ovako nastaviti“, dodala je u intervjuu za BBC Radio 5 Live, najavivši da će policija progoniti online kriminal, kao i offline kriminal. Britanski premijer Sir Keir Starmer je tijekom ovotjedne sjednice vlade naglasio kako će oni koji su uključeni u nerede – fizički ili online – „osjetiti punu snagu zakona i biti podvrgnuti brzoj pravdi“.
Peter Kyle, ministar znanosti i tehnologije, naveo je da je u razgovorima s vlasnicima društvenih mreža jasno dao do znanja njihovu odgovornost da pomognu „zaustaviti širenje dezinformacija i huškanja punih mržnje“. Nije jasno ima li britanska vlada alate za pozivanje društvenih mreža na odgovornost za njihovu ulogu u neredima.
Zakon o online sigurnosti u Velikoj Britaniji, usvojen prošle godine, stvara nove obveze za društvene mreže, uključujući obvezu uklanjanja nezakonitog sadržaja kada se pojavi. Ali zakon još nije stupio na snagu jer s Ofcom, regulator zadužen za njegovo pridržavanje, još uvijek savjetuje o kodeksima prakse i smjernicama.
Ofcom je priopćio kako je borba protiv ilegalnog sadržaja na internetu „glavni prioritet“. Nadzorno tijelo očekuje da će prvi set obveza prema novom zakonu, u vezi s nezakonitim sadržajem, stupiti na snagu „otprilike od kraja ove godine“. Nakon što zakon stupi na snagu, Ofcom će moći kazniti tvrtke do 10 posto njihovih globalnih prihoda.
(Index.hr, foto: Pixabay)