Regionalna akademija za razvoj demokratije (ADD) izrazila je zabrinutost i upozorila na moguće posledice sinoćnog privođenja poslanice u Skupštini Crne Gore Dragice Sekulić koja je zbog šest bromazepama pronađenih u njenom neseseru zadržana na granici četiri sata, da bi je na kraju tužilaštvo teretilo za posedovanje droge.
Predsednika Izvršnog odbora Akademije Balša Božović istakao je u saopštenju da dobrosusedski odnosi u regionu, uprkos tome što se grade godinama pa čak i decenijama, mogu biti narušeni za jedan dan, a da događaji poput ovog doprinose upravo njihovom pogoršanju i destabilizaciji regiona.
„Odluka da se ova poslanica susedne države tretira na takav način na graničnom prelazu dodatno podgreva tenzije i sukobe koji su eskalirali pre nekoliko dana tokom demonstracija povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija i ni u kom slučaju ne doprinosi izgradnji dobrosusedskih odnosa“, upozorio je on.
Božović je ocenio da je to samo „još jedan u nizu poteza režima u Srbiji koji šalje vrlo zabrinjavajuće signale i pokazuje jasnu nameru da se meša u unutrašnje stvari u susednim državama“.
„Najavljena odmazda prema poslanicima crnogorskog parlamenta koji su glasali za usvajanje Rezolucije o zabrani negiranja genocida u Srebrenici očigledno je počela da se realizuje. Ovo je izuzetno opasno jer vlasti u Srbiji ne uspevaju da razumeju da je pravo svakog građanina drugih država da svoje političke stavove izražavaju slobodno, da institucije drugih država imaju pravo da donose političke odluke kakve većina u njima odluči i da vlasti u Srbiji ne smeju da im se zbog toga svete, ugrožavaju im prava ili na to na bilo koji način utiču“, istakako je.
Božović je poručio da Srbija, nakon gorkog iskustva devedesetih godina prošlog veka, mora da donese odluku da li će poštovati suverenitet susednih država, njihovih institucija i njihovo pravo da u svojim zemljama vode politiku, uređuju odnose i brinu o svojim građanima na način na koji oni smatraju primerenim i ptrebnim, ili će postati faktor nestabilnosti i destabilizacije.
(Autonomija, foto: N1)