Skip to main content

Bolesti sistema krvotoka glavni uzroci smrtii u Vojvodini

Autonomija 16. apr 2015.
< 1 min čitanja

Pokrajinska vlada zadužila je danas resorni sekretarijat za zdravstvo da, na osnovu sagledavanja zdravstvenog stanja stanovništva i rada zdravstvenih službi, predloži aktivnosti za unapređenje zdravlja, usmerene pre svega na smanjenje oboljevanja od malignih i kardiovaskularnih bolesti u Vojvodini, saopšteno je sa sednice vlade.
Resorni sekretarijat je zadužen da sprovede javno-zdravstvene aktivnosti na zdravstvenom prosvećivanju stanovništva koje se odnose na razvoj zdravog stila života, promene navika u ishrani, fizičke aktivnosti i druge faktore rizika za nastanak bolesti, piše u saopštenju.
Dodaje se da je povišen krvni pritisak vodeća dijagnoza kod stanovnika Vojvodine, dok su u stacionarnim ustanovama u Vojvodini po učestalosti na prva tri mesta zloćudni tumor dojke, zloćudni tumor dušnika i pluća i infarkt mozga.
Vodeći uzroci smrti stanovništva u Vojvodini su bolesti sistema krvotoka, sa 53,5 odsto i tumori, sa 23,1 odsto.
Pokrajinska vlada imenovala je danas Aleksandra Redžeka, doktora medicine, specijalistu opšte hirurgije-kardiohirurgije, za direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, na period od četiri godine, piše u saopštenju.
Pokrajinska vlada ovlastila je pokrajinskog sekretara za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Slobodana Puzovića da potpiše Deklaraciju mreže zaštićenih područja u savskom slivu – Sava Parks, čime se i Vojvodina pridružuje aktivnostima ostalih potpisnika na očuvanju prirode duž reke Save, navodi se u saopštenju.
(Autonomija)