"Da smo imali vrednosti, ne bismo imali proteste, a to se ne može nadomestiti transakcionima aranžmanima"

Ovo je trenutak u kome će politički akteri u EU shvatiti poruku da stabilokratiji ističe rok trajanja, tj. da stabilokratija kao takva više ne može da fukncioniše na Zapadnom Balkanu, kaže Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
Bojana Selaković, koordinatorka Nacionalnog konventa o Evopskoj uniji, ocenjuju da se posle 15. marta događaji u Srbiji internacionalizuju.
„Studenti su to prepoznali i ova akcija biciklima do Strazbura će obezbediti dodatnu pažnju“, smatra ona.
Selaković dodaje da su se protesti u Srbiji dugo vremena u Evropi posmatrali kao „ništa posebno i neobično“.
„Međutim, nakon 15. marta i upotrebom neopoznatog, nedozvoljenog oružja, svima je postalo jasno da ono što se dešava u Srbiji i po razmera i zahtevima jeste nešto potpuno drugačije“, rekla je.
Nacionalni konvent je, dodala je, pokušavao svih ovih meseci da im objasni da situacija u Srbiji nije redovna, te da se protesti potpuno poklapaju sa zahtevima EU prema Srbiji, ako želi da postane punopravna članica.
Podseća da su trenutno protesti i u Mađarskoj, i u Slovačkoj (zemlje kroz koje će studenti na biciklima proći), te da će i to doći do izražaja i istaće da se trenutno dešava jedna kriza poverenja u evropske vrednosti.
„Ovo je sada definitivni trenutak u kome će politički akteri shvatiti poruku da stabilokratiji ističe rok trajanja. Stabilokratija kao takva više ne može da fukncioniše na Zapadnom Balkanu. Proširivanje mora biti na bazi vrednosti, jer to je ono što je potrebno građanima. Da smo imali vrednosti, ne bismo imali proteste, a to se ne može nadomestiti transakcionima aranžmanima“, kazala je.
„Ako Evropskoj uniji vladavina prava i demokratija nisu najvažnije u Srbiji, imamo problem“
Upitana o tome da paralelno sa ovim imamo mogućnost da EU stavi Projekat Jadar na spisak projekata koji su za Uniju od strateške važnosti, Selaković kaže da se baš zato sve sada ogoljava.
„Kada govorimo o toj vrsti strateškoj partnerstva, Projekat Jadar nije bio obaveza Srbije koju ona mora da izvrši da bi napredovala ka EU. Evropa se jeste založila za njega, iz svoje geopolitičke dimenzije koja će im omogućiti nezavisnost kada su u pitanju kritične sirovine. Ovo jeste angažman koji je od koristi za EU, ali to od Srbije nije traženo – Srbija je nudila. Nije bilo do sada mogućnosti da im objasnimo da ako se takvoj vrsti angažmana daje prednost u odnosu na vladavinu prava i demokratiju – onda imamo problem. Niti građani imaju vladavinu prava i demokratiju, niti je to dosadašnjim procesom omogućeno, Srbija nije uradila ono što se od nje očekuje i to pokušava da nadomesti Projektom Jadar, kupovinom oružje od Francuske, izvozom oružja Ukrajini itd…“, rekla je ona.
Ona ističe da ne misle svi akteri isto, te da je u pitanju kompleksan sistem sa različitim nivoima odlučivanja.
Rekla je da je Nacionalni konvent u februaru objavio da obustavalja svu komunikaciju sa političkim akterima u procesu EU integracija jer ih smatra odgovornim za ovo stanje.
„Umesto da imamo rešena suštinska pitanja, usklađivanje sa osnovnim temeljima EU – mi imamo stotine hiljada građana koji protestuju zbog toga. Drugi je razlog odnos prema civilnom društvu, hajke i kampanje protiv aktivista, nezakonita postupanja, otvorenu represiju, racije policije zbog USAID-a, koje smo shvatili kao zastrašivanje“, rekla je ona.
(tekst i foto: N1)