"Imamo komunikaciju sa većinom škola u kojima su učenici u blokadi,ali i u kojima su nastavnici u blokadi, jer je i njima potrebna pomoć”

Tehnička škola “Mileva Marić Ajnštajn” jedna je od dve škole u blokadi u kojima novosadski srednjoškolci spavaju od 20. januara. U tom periodu im je isključen školski internet, nepoznate osobe su im uništile parole na ulazu kojima su podržali studente i blokade. Istovremeno, snažnu podršku dobili su od svojih nastavnika i roditelja, ali i građana pa su, između ostalog, višak hrane donirali socoijalno ugroženima.
Studenti Filozofskog fakulteta, koji su u blokadi od početka decembra, uzvratili u im solidarnost brinući o njihovom mentalnom zdravlju.
Studenti završnih godina Filozofskog fakulteta u Novom Sadu osmislili su seriju radionica i predavanja kojima svojim kolegama olakšavaju svakodnevni boravak u ovoj svojevrsnoj izolaciji. Inicijativa za ovakav angažman došla je nakon što su ustanovili da je period blokada veoma stresan za veliki broj studenata koji u njima učestvuju. S ciljem da se “pobrinu” za mentalno zdravlje kolega, osmislili su čitav niz radionica, predavanja, kao i grupa podrške na fakultetima.
Kako za Autonomiju priča Tamara Plavšić, diplomirani psiholog trenutno na master studijama psihologije, među brojnim programima koje je osmislio kreativni tim Filozofskog fakulteta je i predavanje o stresu. Nakon kolega sa brojnih blokiranih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, podršku sada pružaju i srednjoškolcima koji su ušli u blokade svojih škola.
Tamari pomaže Mia, studentkinja treće godine psihologije, a zajedno su posetile učenike Tehničke škole “Mileva Marić Ajnštajn”. Kako objašnjavaju, došle su da podrže učenike i profesore u njihovoj borbi.
“Primetila sam da im je potrebnija emotivna podrška, pa smo došle da im pričamo o stresu i nekim tehnikama koje mogu da koriste kako bi se bolje suočavali sa stresom. Više smo se fokusirale na neku emotivnu podršku i neke konkretne stvari koje mogu da urade u organizciji, nego na našu prezentaciju”, precizira Plavšić.
Kako navodi, ceo program prilagođen srednjoškolcima urađen je prvobitno u saradnji sa učenicima Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj”, koji su preko 20 dana proveli u blokadi svoje škole. Međutim, dodaje Plavšić, nisu uspeli da ga realizuju jer je blokada prekinuta.
“Ostvarili smo ponovo komunikaciju sa njima, ali i sa drugim školama. Koleginice su danas u Karlovačkoj gimanziji i u još nekoliko škola. Imamo komunikaciju sa većinom škola u kojima su učenici u blokadi, poput medicinske, ali i u kojima su nastavnici u blokadi, jer je i njima potrebna pomoć”, navode naše sagovornice.

Kažu i da su povratne informacije odlične, da su srednjoškolci zadovoljni i da se već razmišlja o sledećem koraku.
Tamara Plavšić navodi da postoji razlika u radu sa srednjoškolcima i sa studentima, da su im problem pomalo različiti, ali da su se one lako prilagodile zahtevima mlađih kolega. Zbog toga je njihova prezentacija o stresu, koja je prilagođena onima koji o toj temi ne znaju ništa, malo proširena.
“Navikli smo na probleme studenata na fakultetu, koji su duže pod tim stresom i kojima treba samo emotivna podrška. Tu se javljaju slične emocije poput frustracije, straha, besa, ali i nekih internih konflikata koji su možda malo drugačiji u odnosu na fakultet zato što su i oni malo mlađi. U suštini, prilagođavamo se uzrastu”, rekla je Tamara Plavšić.
Dodala je da je učenicima u TŠ “Mileva Marić Ajnštajn” bila potrebna i praktična podrška jer su kratko u blokadama i nisu stigli da se u potpunosti organizuju na način na koji su to želeli. NJihove koeginice posetile su i drugi objekat ove škole, tako da su svi učenici bili u prilici da čuju, pitaju, ali i zatraže pomoć u prevazilaženju konkretnih problema koji ih tište.
D. Stupar (Autonomija)