"Studenti funkcionišu odlično, kao jedan veliki organizam, svakodnevno pokazuju veliku slogu, snagu i veliku rešenost da izguraju do kraja"

Dosadašnji tok Ture do Strazbura, u kojoj 80 studenata i članpva akademske zajednice nosi studentske zahteve evropskim institucijama, pokazao je snagu koja je za mene do sada bila nepoznata, kao i neku vrstu nacionalnog jedinstva koja do sada nije postojalo, prevashodno u smislu rešenosti, ali i ponosa koji proizilazi iz ovog puta, ocenio je za Betu advokat Vladimir Beljanski.
Vladimir Beljanski, predsednik Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine i jedan od nekoliko članova ove biciklističke ekspedicije koji nije student, rekao je da dočeci u svim gradovima kroz koje su studenti prošli pokazuju da, iako su se odselili iz Srbije zbog standarda i boljih životnih uslova, kod svih pripadnika naše zajednice koji dočekuju studente postoji želja da vide Srbiju kao modernu i snažnu državu.
Tura do Strazbura je krenula prošlog četvrtka iz Novog Sada, a Beljanski za Betu ističe da nije siguran da li je prošla lakša ili teža polovina, jer je dosadašnji tok kroz Mađarsku i Austriju protekao uz hladnoću i jak vetar, dok je sada pred njima brdovita vožnja, ali uz najavljene bolje vremenske uslove.

Beljanski kaže da studenti funkcionišu odlično, kao jedan veliki organizam, a da svakodnevno pokazuju veliku slogu, snagu i veliku rešenost da izguraju do kraja.
“Oduševljen sam time kako su opremljeni, kako funkcionišu, koliko je tu volontera uključeno u pratnju, od mehaničara koji su se sami pojavili sa svojim vozilima da prate kolonu i poprave ako ima neki kvar, preko lekara koji su tu da pomognu, pa i psihologa koji je tu ako neko popusti i izgubi nadu da će doći do cilja, mada nisam video da je nekome takva pomoć bila potrebna, ali i ta podrška postoji”, naveo je Beljanski.
Dodaje da je u proteklih nedelju dana na njega najveći utisak ostavila rešenost studenata da, čak i kada imaju neke probleme, a bilo je i padova i povreda, nastavljaju dalje kao da su profesionalni biciklisti.
“Jednostavno, tu je transformacija od nekoga ko se bavi studiranjem na FTN.-u, PMF-u ili poljoprivredi i odjednom se pretvori u čoveka koji nema limite i koji se ponaša kao da vozi Tur de Frans, a ne Turu do Strazbura koja je jedna simbolična vožnja”, navodi on.
Ocenio je i da je dosadašnji tok putovanja već u potpunosti opravdao svoj cilj, jer je sve više novinarskih ekipa iz inostranstva koje se interesuju za ovaj studentrki podvig.
Naravno, dodaje, konačan cilj biće ostvaren tek u Strazburu, kada budu predati dopisi i održani planirani sastanci.

Beljanski kaže da je on sa studentima krenuo kao građanin, ali i kao advokat, jer je advokatura od početka uz studente, kako saopštenjima, tako i konkretnim potezima poput prikupljanja pomoći u vidu hrane, kozmetike, vreća za spoavanje, dušeka i slično.
“Imali smo i obustave rada – jednodnevnu, sedmodnevnu, zatim 30 dana, i ja osećam obavezu da budem ovde i da ih pratim. Što se tiče mojih godina i fizičke kondicije, ne primećujem sad bilo kakav problem iako ne mogu da kažem da je lako. Ali, kao što i oni kažu kad završe – nismo umorni, idemo dalje! Imam utisak da je ovo energija koju je nemoguće zaustaviti”, poručio je Beljanski.
Današnja etapa od Linca do Slacburga duga je oko 130 kilometara.
(Beta/Autonomija, foto: IG Vladimir_Beljanski)