"Policija u Srbiji dopušta da se svakodnevno vrši nasilje prema aktivistima organizacija čije delovanje nije po volji vlasti"
Akcija progresivne Vojvodine (APV) predlaže da se, u cilju decentralizacije, depolitizacije, demilitarizacije i dekriminalizacije policije, MUP-a reformiše na način da se za područje AP Vojvodine, ali i za druge regione u Srbiji, formira Direktorat policije u okviru Direkcije policije koja postoji u MUP-u, koji bi operativno i funkcionalno bio nadležan za policijske uprave na području Vojvodine, poručio je sinoć u Novom Sadu stručnjak za javnu bezbednost Velimir Kovačević.
On je sa novinarkom i aktivistkinjom Tamarom Spaić govorio na tribini APV o reformi policije, gde je podsetio da je praksa pokazala da se bezbednosni problemi ne mogu rešavati daleko od svog izvora.
Kovačević je naveo i da, zbog postojećeg principa tužilačke istrage u krivičnom zakonodavstvu, kriminalistička policija, koja se sada nalazi u sastavu MUP-a, organu izvršne vlasti Vlade Republike Srbije, treba da organizaciono i funkcionalno pripadne javnom tužilaštvu kao nezavisnoj grani vlasti.
„U kriminalističkim istragama postupa se i izvršavaju nalozi tužioca, a ne ministra unutrašnjih poslova“, dodo je Kovačević
Poručio je da se APV zalaže i za to da Sektor za zaštitu i spasavanje, koji se nalazi u sastavu MUP-a, bude transformisan u posebnu direkciju vlade za smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama sa svojim trening centrom za obuku kadrova.
Tamara Spaić, novinarka i aktivistkinja organizacije „Žene u crnom“ govorila je o tome kako policija u Srbiji dopušta da se svakodnevno vrši nasilje prema aktivistima organizacija čije delovanje nije po volji vlasti, kao i o slučajevima kad je policija namerno kompromitovala istrage ubistava novinara (npr. Slavka Ćuruvije), zbog čega pravi krivci, verovatno, neće biti pravosnažno osuđeni.
(Autonomija, foto: APV)