"Entiteti unutar BiH nisu države i postoje isključivo na osnovu Ustava BiH, nemaju sopstveni suverenitet"
Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira (Peace Implementation Council – PIC) saopštili su u utorak da međunarodna zajednica neće dozvoliti podrivanje nadležnosti države Bosne i Hercegovine kroz uspostavljanje paralelnog izbornog sistema u entitetu Republika Srpska.
Nedavnim objavljivanjem Izbornog zakona Republike Srpske i Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi u Službenom glasniku Republike Srpske nastoji se da se uzurpiraju nadležnosti Centralne izborne komisije BiH i da se stvori paralelni zakonski okviri, naveli su ambasadori članica Upravnog odbora PIC-a u saopštenju koje je prosledila Kancelarija visokog predstavnika u BiH.
PIC je međunarodno telo koje daje političke smernice Kancelariji visokog predstavnika (OHR) u BiH. Upravni odbor PIC-a čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu.
Izborni zakon i Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi u RS krše Izborni zakon BiH i predstavljaju rizik za sprovođenje predstojećih izbora, navodi se u saopštenju i dodaje da „međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente da odgovori na ove aktivnosti i potpuno je ujedinjena u potrebi zaštite suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera ove zemlje“.
„Međunarodna zajednica neće dozvoliti nikakvo podrivanje nadležnosti države kroz uspostavljanje paralelnog izbornog sistema u RS“, naveli su ambasadori Upravnog odbora PIC-a i pozvali da se osigura zaštita države podnošenjem zahteva za ocenu usklađenosti ovih zakona sa ustavnim i pravnim poretkom BiH.
Ambasadori Upravnog odbora PIC-a ukazali su da entiteti unutar BiH nisu države i da postoje isključivo na osnovu Ustava BiH, kao i da nemaju sopstveni suverenitet, pošto suverenitet počiva na BiH kao jedinstvenoj državi, čiji je teritorijalni integritet zagarantovan Opštim okvirnim sporazumom za mir.
Opšti okvirni sporazum za mir utvrđuje kontinuirano postojanje oba entiteta, navode ambasadori Upravnog odbora PIC-a i „odlučno odbacuju lažni narativ da je postojanje entiteta Republika Srpska ugroženo ili osporavano od strane bilo kojeg lokalnog ili međunarodnog subjekta“.
Službeni glasnik RS je 9. jula objavio Izborni zakon i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, koje je Narodna skupština RS usvojila 19. aprila. Prema zakonodavnoj proceduri u RS, zakoni stupaju na snagu osmi dan nakon objavljivanja u glasniku.
Izborni zakon RS predviđa entitetsko prisvajanje državnih nadležnosti u oblasti izbora, odnosno da Republička izborna komisija RS preuzme ulogu Centralne izborne komisije BiH u organizovanju lokalnih izbora, ali i izbora za entitetski parlament, i predsednika i potpredsednike RS.
Međunarodna zajednica je osudila usvajanje ovog zakona još u aprilu, rekavši da se radi o „direktnom napadu na državnu strukturu BiH“.
Dan pošto je u Službenom glasniku RS objavljen Izborni zakon RS, američka ambasada u Sarajevu je saopštila da su SAD bile jasne da su spremne odgovoriti na antidejtonsko, secesionističko delovanje lokalnih aktera, kao i da daju podršku delovanju visokog predstavnika da učini isto.
(Radio Slobodna Evropa/foto: Pixabay)