Američka ambasada u Sarajevu je danas saopštila da je Bosna i Hercegovina titular državne imovine i da su institucije na državnom nivou BIH isključivo nadležne za zakonsko uređenje državne imovine.
Ambasada SAD je uz to ukazala da „Republika Srpska mora u potpunosti poštovati Ustav i odluke institucija BiH, uključujući konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH, sviđale se one vlastima u RS ili ne“.
Narodna skupština Republike Srpske je sinoć po hitnom postupku usvojila Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.
To je drugi put da parlament RS usvaja taj zakon jer je ranije usvojeni suspendovao Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, a potom da je Ustavni sud BiH u septembru proglasio neustavnim.
Rešavanje pitanja državne imovine u BiH je jedan od ključnih uslova koji je još pre dve decenije postavila međunarodna zajednica.
OHR: Državnom imovinom može da raspolaže samo država BiH
Kancelarija Visokog predstavnika (OHR) saopštila je da državnom imovinom može raspolagati samo država Bosna i Hercegovina, kako je to izričito uređeno odlukom ranijeg visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnom imovinom.
„Svako raspolaganje koje je protivno odredbama te zabrane smatraće se ništavim“, naglasili su iz OHR-a.
Odluku o zabrani raspolaganja državnom imovinom doneo je u martu 2005. goidne tadašnji Visoki predstavnik Pedi Ešdaun.
Iz OHR-a za regonalnu N1 televiziju istakli da, prema relevantnim odlukama Ustavnog suda BiH, samo država BiH, kao titular državne imovine, može uređivati pitanje državne imovine odgovarajućim zakonima koje usvoji Parlamentarna skupština BiH.
„Ustavni sud BiH je više puta potvrdio da se pitanje državne imovine ne može rešiti jednostranim merama. Jednostrani koraci su neprihvatljivi. Oni ugrožavaju vladavinu prava, narušavaju pravnu sigurnost i sprečavaju sigurno poslovno i investicijsko okruženje“, upozorili su u saopštenju.
Istakli su da delovanje protivno jasnim odlukama Ustavnog suda BiH, koje su donete u okvirima njegovih ustavnih ovlaštenja, moraju se tumačiti kao kršenje Dejtonskog sporazuma.
Dalje su kazali da je Savet za primenu mira u BIH (PIK) više puta „jasno stavio do znanja da očekuje od organa vlasti na svim nivoima u BiH da u potpunosti primene odluke Visokog predstavnika i obustave svako dalje nezakonito uknjižavanje državne imovine“.
OHR je pozvao Parlamentarnu skupštinu BiH da se „bez daljeg odlaganja angažuje i usvoji zakon koji uređuje ovo pitanje“.
„Do sada je bilo više poziva da se razgovorom dođe do uravnoteženog i održivog rešenja ovog pitanja na državnom nivou. Visoki predstavnik poziva sve odgovorne donosioce odluka i nosioce mandata da rade zajedno, poštuju vladavinu prava i deluju konstruktivno za dobrobit svih građana BiH“, saopšteno je iz OHR-a za N1 televiziju.
(Beta, foto: Pixabay)