Predstava tinejdžera da je poželjno mrzeti
Prema saznanjima aktivista građanskog pokreta Bravo, prema tipu poruka i simbolima koji se uočavaju na grafitima mržnje sa rečima „ubij Slovaka“ i „Princip“ sa simbolom „četiri S“, koji su jutros ponovo osvanuli u Kisaču, selu nadomak Novog Sada, pisali su ih mladići iz Odžaka povezani sa Partizanovom navijačkom grupom, koji imaju svoje nove članove u Kisaču, kaže za portal N1 Marija Srdić iz ovog pokreta.
Uz grafite mržnje u selu su precrtani nazivi ulica i naselja na slovačkom jeziku. Slične organizovane akcije govora mržnje dogodile su se proteklih meseci u Temerinu, Dugom Selu, Sirigu i drugim mestima u kojima žive Mađari, Rusini i Slovaci.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić osudio je grafite sa porukom mržnje u Kisaču, koji su upereni protiv pripadnika slovačke nacionalne zajednice.
„Oštro osuđujem ispisivanje poruke mržnje u Kisaču i dao sam hitan nalog za uklanjanje tih poruka koje raspiruju nacionalnu netrpeljivost“, naveo je Đurić u saopštenju.
Dodao je da su multikulturalnost i multinacionalnost osobenosti kojima se Novi Sad, „nadaleko poznat kao grad tolerancije“, ponosi vekovima.
„Kulturno nasleđe svih nacija koje žive u složnom suživotu čine da smo ponosni stanovnici Novog Sada. Zato smatram da ovakvi vandalski događaji ne predstavljaju pravu sliku našeg grada, već čin pojedinaca, koji je za svaku osudu“, poručio je Đurić.
Dodao je da se nada da će policija privesti pravdi odgovorno lice.
Članica Gradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) Novi Sad Marica Puškaš izjavila je tim povodom da „ograničeni umovi“ pokušavaju da unesu razdor među narode u Vojvodini. Ovaj vandalski čin danas je osudio i Srpski pokret Dveri i nazvao ga sramotnim.
„To je usmereno na urušavanje viševekovnog skladnog života Slovaka i Srba u Autonomnoj pokrajini Vojvodini“, ocenile su Dveri.
Dodali su da su uvereni da je u pitanju „podla podmetačina i provokacija bolesnog uma koji je sve učinio kako bi uneo seme razdora u viševekovnu toleranciju koja vlada između ova dva naroda“.
I novosadski odbor Demokratske stranke (DS) i Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) osudili su u odvojenim saopštenjima ponovno ispisivanje grafita „Ubij Slovaka“ u Kisaču.
LSV je pozvala nadležne organe da pod hitno otkriju lica koja već danima ispisuju grafite mržnje upućene građanima slovačke nacionalnosti u Kisaču.
A kako se navodi u saopštenju DS-a, ta poruka je „produkt stanja u društvu, odnosno tenzija koje generiše vlast SNS-a“, čije je „pogonsko gorivo nacionalizam“.
Prekrečiti grafite i obračunati se s ekstremizmom
U svim ovim slučajevima reč je o krivičnom delu izazivanja nacionalne, rasne, verske mržnje i netrpeljivosti koje se mora, kažu u građanskom pokretu Bravo, goniti po službenoj dužnosti.
“Važno je, ali nije dovoljno, prekrečiti grafite i vratiti table u pređašnje stanje”, naglašavaju u pokretu Bravo i dodaju da je “obračunavanje sa narastajućim ekstremizmom posao koji se više ne sme odlagati.”
Aktivisti pokreta Bravo posetili su Kisač u kojem živi 5.000 ljudi, od kojih su 80 odsto građani slovačke nacionalnosti.
“U selu preovladava osećanje možda, pre zbunjenosti, nego straha, jer se ovakve stvari nikada u Kisaču nisu događale”, kaže za portal N1 Marija Srdić, aktivistkinja građanskog pokreta Bravo, dodajući da pokret Bravo, iz Kisača poziva na “solidarnost i na odgovornost većine za zaštitu slobode, prava i bezbednosti svake manjine koja je predmet mržnje ili napada”.
“Juče su to bili Jevreji, Romi, migranti, pripadnici LGBTQ+ zajednice, danas su Slovaci, a sutra će to biti bilo ko od nas”, zaključuju u pokretu Bravo.
“Živimo u vrzinom kolu iz kojeg ne možemo da izađemo već više od 30 godina. Generacije koje dolaze sve su mlitantnije, sa sve manje senzibiliteta za različitost i meta može biti svako od nas”, kaže Srdić za N1.
Predstava tinejdžera da je poželjno mrzeti
Grafite mržnje koje su osvanuli u Kisaču samoinicijativno je prekrečio i umesto ubi, dodao ljubi poljoprivrednik iz Kisača Mihal Privizer, koji za portal N1 kaže da je uzrok svemu “neobrazovanost, kućno (ne)vaspitanje i pojedini mediji”.
“Tinejdžeri pod takvim uticajem stvaraju sebi predstavu da je poželjno mrzeti. Nije bezazleno, jer ti 15-18-godišnjaci za par godina sa svim tim u glavi stvarno postaju opasnost po drustvo”, kaže Privizer.
On za N1 naglašava da je Kisač “selo koje deli ljude samo na dobre i loše. Volimo se i poštujemo svi – Romi, Srbi, Slovaci i ostali. I upravo ovakvi grafiti pokušavaju da stvore tenziju, ali puno je jače međusobno razumevanje i poštovanje”.
Privizer kaže da su jedini moguć odgovor na ovakve grafite “grafiti miroljubive prirode. Crveni sprej i lepa poruka. Ne ljubi samo Slovaka nego sve dobre ljude sve razlicitosti”.
“Da li se plašim? Da . Za svoju decu, da ne odrastaju u takvom okruzenju. Moramo tome stati na put”, zaključuje Privizer za portal N1.