"Policija odbija da izvrši naloge Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i izvrši identifikaciju i procesuiranje ostalih napadača"

Ukinut je pritvor okrivljenom u predmetu napada na studente ispred Srpskog narodnog pozorišta (SNP) od 16. februara, objavio je danas advokat Željko Kočić na mreži X.
U pitanju je Gorski Matović, jedini uhapšen nakon što su pristalice Srpske napredne stranke napale studente i novinare ispred SNP-a, gde se održavala svečanost povodom 200-te godišnjice osnivanja Matice srpske.
Kako je naveo Kočić, koji zastupa neke od napadnutih studenata, Veće Višeg suda u Novom Sadu je juče ukinulo pritvor jedinom okrivljenom protiv kog se vodi postupak i meru pritvora mu zamenilo merom zabrane napuštanja stana.
Ukinut je pritvor okrivljenom u predmetu napada na studente ispred SNP od 16.02.2026. godine!
— Željko Kočić (@zeljko_kocic) March 12, 2026
Veće Višeg suda u Novom Sadu je juče ukinulo pritvor jedinom okrivljenom protiv kog se vodi postupak i meru pritvora mu zamenilo merom zabrane napuštanja stana.
Pored toga, policija…
“Pored toga, policija odbija da izvrši naloge Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i izvrši identifikaciju i procesuiranje ostalih napadača”, naveo je Kočić.
Kako je napisao, policiji i tužilaštvu su dostavljena sva imena napadača, ali “oni očito imaju imunitet od krivičnog progona jer su članovi SNS”.
Kočić je ocenio i da je raditi u pravosuđu po zakonu “čin hrabrosti”.
“Celo pravosuđe služi samo za sprovođenje političke volje vladajuće političke stranke, a ne, kao što bi trebalo, za zaštitu Ustava, zakona i građana”, naveo je Kočić.
Nakon Kočića, i Viši sud u Novom Sadu potvrdio je da je Matoviću ukinut pritvor i da mu je umesto toga određena mera zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora.
Kako se precizira, Matoviću je izrečena i mera zabrane korišćenja telefona i interneta i primanja drugih lica u stan.
“Takođe, prema osumnjičenom je određena mera zabrane prilaženja, sastajanja i komuniciranja sa svedocima. Navedene mere po ovom rešenju mogu trajati 3 meseca”, navodi se iz Višeg suda uz napomenu da mu pritvor može ponovo biti određen ako prekrši mere.
Fotografije i video snimci Gorskog i drugih napadača, kao i sam momenat napada i povređenih studenata objavljeni su iste večeri, ali je samo Matović uhapšen.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) upozorilo je tada domaću i međunarodnu javnost da slike prebijanja studenata, studentkinja i novinara koje su te večeri iz Novog Sada otišle u svet potvrđuju da režim u Srbiji nesumnjivo od naše zemlje želi da napravi Belorusiju.
(Autonomija)

STUPS: Ponuda