"Pritvor mu je određen jer je sud konstatovao da su učestali protesti u Novom Sadu, da ih on posećuje i da postoji opasnost da će ponoviti krivično delo"
Advokat Dejan Čortan, branilac aktiviste studentske organizacije „Stav“ Dejana Bagarića, kaže za 021.rs da je jedno od krivičnih dela koja mu se stavljaju na teret neosnovano.
Dejan Bagarić priveden je u utorak tokom protesta ispred Skupštine grada, nakon što je oduzeo, pa vratio telefon novinarki Informera. Ona je, prema tvrdnjama okupljenih, snimala uplakanu devojku mladića koji je prebijen, pa uhapšen.
Taj dan privedena su još četvorica mladića, ali je samo Bagariću određen pritvor u trajanju od 30 dana.
Kako kaže njegov advokat Dejan Čortan za 021.rs, Bagarić se tereti za krivična dela teška krađa i napad na službeno lice, odnosno policajca.
„Za prvo krivično delo – teška krađa, odbrana smatra da ne može da opstane jer nema namere da se prisvoji protivpravna imovinska korist. Suština tog krivičnog dela jeste postojanje namere da se neka stvar oduzme da bi se pribavila imovinska korist. U odsustvu te namere nema ni tog krivičnog dela. Na snimcima se jasno vidi iz kog razloga je on oduzeo taj telefon od novinarke Informera, čak je i njoj obrazložio, a kasnije joj je telefon vratio, što je konstatovano u službenim beleškama policije, odnosno u krivičnoj prijavi“, kaže on.
Dodaje da se kao dokaz za napad na policajca prikazuje neki snimak, ali da se na njemu ne vidi jasno da ga je Bagarić i udario i naneo povrede.
„Tu postoji neki snimak, ali smatramo da to ne dokazuje da je sam napad izvršen i da su mu nanete povrede, kako oni to tvrde“, kaže sagovornik 021.rs.
Pritvor mu je određen na osnovu stava da bi mogao da ometa postupak uticajem na svedoka, odnosno novinarku Informera.
„Odbrana se tome protivila jer je on to lice prvi put video i ne postoje okolnosti koje bi ukazale da on može sa njom da stupi u kontakt i da utiče na nju. Međutim, sud je ocenio da je to moguće“, kaže on.
Kao drugi osnov za pritvor, navedeno je da postoji mogućnost da će u skorijem periodu ponoviti krivično delo.
„Tu je sud konstatovao da su učestali protesti u Novom Sadu, da ih on posećuje i da postoji opasnost da će, ako on nastavi da posećuje proteste, ponoviti krivično delo“, kaže Čortan.
Ističe i da pripremaju žalbu na ovu odluku suda i da će je predati u što kraćem roku. Sud bi, prema zakonu, trebalo da po žalbi postupi u roku od 48 sati. To, međutim, nije bio slučaj kada je bilo reči o pritvorenima nakon protesta 5. novembra.
„Od ovih postupaka očekujemo sve, ali se nadam da će sud ispoštovati rok jer se radi o najstrožoj meri za obezbeđenje osumnjičenog. Videćemo kako će se kretati dalji postupak“, kaže on.
Podsetimo, dok je Skupštini trajala vanredna sednica na kojoj se raspravljalo o razrešenju gradonačelnika Milana Đurića, ispred zgrade su se okupili građani.
Tokom protesta u više navrata došlo je i do guranja sa policijom, a nakon toga je privedeno njih petoro.
Osim Bagarića, priveden je i Branko Rodić, koji je tokom guranja sa policijom zadobio i povrede i posekotine po licu.
Treći privedeni momak, navodi dalje, potapšao je po ramenu čoveka koji ga je snimao, i pitao ga „Zašto me snimaš?“, ne znajući da se radi o službenom licu u civilu, nakon čega je priveden.
Predstavnici opozicije su posle sednice skupštine otišli ispred Policijske stanice Stari grad, tražeći puštanje mladića privedenih tokom današnjeg skupa ispred Skupštine grada. Nakon nekoliko sati u stanici, četvorica privedenih pušteni su na slobodu.
(021)