Istopolni parovi će ubuduće smeti da stupaju u brak i usvajaju decu kao i heteroseksualni. Za odgovarajući zakon su glasala 393 poslanika Bundestaga, 226 ih je bilo protiv, među njima i kancelarka Angela Merkel. Četvoro poslanika se uzdržalo od glasanja. To znači da je za homoseksualni brak glasalo i iznenađujuće mnogo poslanika iz redova Demohrišćana – SPD, stranka Levice i Zeleni zajedno imaju samo 320 mandata u Bundestagu. Njihovi glasovi su ipak bili odlučujući. Stranke CDU/CSU smatraju da je njihov koalicioni partner na vlasti, SPD, time izneverio poverenje i praktično izdao vladajuću koaliciju.
Šef poslaničkog kluba demohrišćana Folker Kauder je u debati u Bundestagu rekao da je „posle intenzivnog razmišljanja došao do zaključka da je brak veza između muškarca i žene“. On je rekao i da je veliko pitanja da li je dozvoljavanje homoseksualcima da stupaju u brak u skladu sa nemačkim ustavom. O tome u njegovom poslaničkom klubu postoje oprečna mišljenja. Mnogi smatraju da bi sada trebalo menjati i Osnovni zakon (koji u Nemačkoj ima ulogu ustava). Protivnici tog koncepta smatraju da je brak za homoseksualce doneo značajan napredak razvoju društva i da se u braku ne radi o polu već o zajednici u kojoj ljudi preuzimaju odgovornost jedni za druge. Šef poslaničkog kluba SPD Tomas Operman je rekao da odluka o homoseksualnim brakovima možda nije najbolja za koaliciju, ali je dobra za ljude.“
Problem u koaliciji svakako postoji, jer CDU i CSU uopšte nisu htele da stave pitanje o homoseksualnim brakovima, ali se ono ipak našlo na dnevnom redu zahvaljujući tome što se njihov partner u vladajućoj koaliciji založio za suprotno i tako pridružio opoziciji. To je povreda pravila koalicije, i Demohrišćani bi s pravom mogli da traže raskid vladajućeg saveza sa SPD. Za to bi imali razloga i bez obzira na rezultat samog glasanja o novom zakonu. Jer, kancelarka Angela Merkel je podstakla čitavu stvar tako što je u intervjuu pred publikom koji je organizovao magazin Brigite onlajn, suočena sa direktnim pitanjem: kada će u Nemačkoj biti dozvoljeni homoseksualni brakovi, odgovorila da može da zamisli da će do toga doći, naglasivši da će svojim Demohrišćanima dati odrešene ruke da o tome glasaju po sopstvenoj savesti, a ne pod prinudom stranačke pripadnosti.
Merkelova pri tome nije rekla kada bi o tome uopšte moglo da se glasa, a ako je iz njenog odgovora moglo da se razabere kada to ona smatra mogućim, onda je više izgledalo kao da ona taj trenutak vidi u nekoj neodređenoj budućnosti a ne samo tri dana kasnije. Međutim, njen koalicioni partner SPD ju je, zajedno sa opozicijom, munjevito „uhvatio za reč“ i – zakon je već izglasan. To u ovom predizbornom periodu svakako može da pomogle Socijaldemokratama koji sada tvrde da su izborili veliku pobedu. No, veliki broj analitičara smatra da je i sama kancelarka svojim postupkom demonstrirala toleranciju – sve i ako je glasala protiv homoseksualnih brakova.