Više hiljada ljudi okupilo se danas u hercegovačkom gradiću Jablanica kako bi obeležili 74 godine od velike Bitke na Neretvi u kojoj su udružene nemačke, italijanske, ustaške i četničke snage bezuspešno pokušale da unište veći deo partizanskih snaga okupirane Jugoslavije.
Uz učesnike iz BiH u Jablanicu su došli i pripadnici antifašističkih udruženja iz država regiona, javila je hrvatska agencija Hina.
Uz simbole partizanskog pokreta iz Drugog svetskog rata položeni su venci na spomenike, a bili su i predsednik Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) Nermin Nikšić i Demokratskog fronta (DF) Željko Komšić.
Među učesnicima obeležavanja godišnjice bitke na Neretvi bio je i Hrvoje Mimica, koji je još kao dečak postao borac u Drugoj dalmatinskoj proleterskoj brigadi.
Novinarima je kazao kako su upravo njegov saborci iz te brigade podneli veliki teret u probijanju neprijateljskog obruča na Neretvi.
„Bila je to pre svega bitka za ranjenike“, rekao je 93-godišnji Mimica koji je posle bitke na Neretvi prošao i još težu, na Sutjesci.
Obeležavanje godišnjice vojne operacije, koja je u istorijskim dokumentima Narodno-oslobodilačkog pokreta Jugoslavije zabeležena kao Četvrta neprijateljska ofanziva, organizovao je bosanskohercehovački Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (SABNOR), a pokrovitelj je bilo Ministarstvo branitelja Federacije BiH.
Operacija „Fall Weiss“ kako su Nemci nazvali svoju akicju tokom Bitke na Neretvi, imala je za cilj okruženje i potpuno uništenje glavnine partizanskih snaga koje su se 1943. borile na području BiH.
Hina navodi da su u tromesečnim borbama od januara do marta 1943. partizani su uspeli da odbace većinu nemačkih napada, naneli teške gubitke Italijanima i potom u proboju iz obruča, prešavši preko mosta kojia su minirali, da razbi glavninu četničkih snaga na levoj obali Neretve.
Partizani su spasli većinu od gotovo četiri hiljade ranjenika koji su takođe bili opkoljeni.
(Beta)