Frank-Walter Steinmeier izabran je u nedjelju za novog predsjednika Njemačke. Steinmeier, donedavno šef njemačke diplomacije, na tom će mjestu zamijeniti Joachima Gaucka, kojem mandat ističe 18. ožujka.
Njemački predsjednik se bira u parlamentu, a za Steinmeiera je glasovala velika većina zastupnika Bundestaga. Među prvima mu je čestitala kancelarka Angela Merkel.
On je bio zajednički kandidat vladajuće koalicije CDU/CSU i SPD, a dogovor najvećih stranaka o Steinmeieru već je ranije postignut.
Kako navodi Deutsche Welle, predsjednik Savezne Republike Njemačke je poglavar države, ali ne i najmoćnija osoba u zemlji.
Današnji predsjednik Njemačke ne vlada, već reprezentira zemlju.
U državničkim posjetama u inozemstvu on je „lik i glas Njemačke“, a na unutarnjem planu on simbolizira „jedinstvo države“, kako je to Savezni ustavni sud potvrdio 2014. godine, prenosi Tanjug.
Njegova funkcija i zadaci znatno su reducirani zbog iskustava iz nacističke Njemačke.
Predsjednik više nije ‘zamjenik cara’
Nikada više najviši predstavnik Njemačke neće imati svu moć u svojim rukama, i to je razlika između funkcije predsjednika SR Njemačke i njegovih prethodnika u Weimarskoj Republici (1918-33), koji su imali funkciju „zamjenika cara“, da bi na kraju sva moć u državi bila prebačena na Adolfa Hitlera.
Da bi se jamčilo jedinstvo, predsjednik mora djelovati nepristrano, a u svojim govorima izražavati stav koji se ogleda u vrijednostima njemačkog Ustava.
Zato njemački predsjednik tijekom svojeg mandata zamrzava članstvo u stranci čiji je član.
DW navodi da je u državnim strukturama moći ugrađena i funkcija predsjednika, osim u izvršnoj, sudskoj i parlamentarnoj vlasti.
Zato onaj tko je na funkciji predsjednika može i izvan političke svakodnevice davati impulse za daljnji razvoj demokracije i pravne države.
DW navodi da bi savezni njemački predsjednik trebao svojim govorima djelovati na rješavanje nacionalnih i međunarodnih problema – on daje poticaj, a zadatak da se to provede ostaje vanjskoj politici, odnosno saveznoj vladi i njezinim ministrima.
Predsjednici se uvelike zalažu za ljudska prava, promoviraju vladavinu prava i demokratski dijalog.
Njihove osnovne teme su i osiguravanje mira, borba protiv terorizma, europsko jedinstvo te zaštita klime i prirodne sredine.
Znak koji daje njemački predsjednik mora biti od nacionalnog značaja, i to je ono što ograničava njegovu funkciju.
DW navodi i da ako SR Njemačka sklopi obvezujući međunarodni sporazum, njega, u ime države, potpisuje predsjednik.
Potpis zakone stavlja na snagu
Slično je i sa zakonima koje su usvojili Bundestag i Bundesrat – tek potpis saveznog predsjednika stavlja ih na snagu.
Uz to, poglavar države provjerava je li zakon i formalno ispravno donesen.
On mora i potvrditi da dotični zakon odgovara duhu Ustava Njemačke.
Funkcija njemačkog predsjednika ima važnu funkciju u kriznim slučajevima – u to se ubraja i to da predsjednik može raspisati nove izbore, ukoliko se dogodi da savezni kancelar koji je tada na vlasti izgubi podršku u parlamentu.
Predsjednik predlaže parlamentu kancelara, imenuje i razrješava ministre, kao i savezne suce, visoke državne dužnosnike i vojne osobe.
DW navodi da u dužnosti njemačkog predsjednika također spadaju i pokroviteljstva različitih manifestacija, kao i uređenje državnih akata.