Skip to main content

Društvo za ugrožene narode: Visoki predstavnik ugrožava budućnost Bosne i Hercegovine

Jugoslavija 06. нов 2024.
< 1 min čitanja

"Konstitutivni narodi, što su po Ustavu BiH Bošnjaci, Srbi i Hrvati, očigledno uživaju povlašten položaj u sadašnjem sistemu"

Društvo za ugrožene narode (GfbV) oštro je kritikovalo postupke Visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita (Christian Schmidt) pred Evropskim sudom za ljudska prava i ocijenilo da on na taj način “ugrožava budućnost Bosne i Hercegovine”.

Jasna Čaušević iz Društva za ugrožene narode je u saopštenju za javnost navela da je Šmit svojom “samoinicijativnom intervencijom” pred Evropskm sudom za ljudska prava u vezi sa slučajem „Kovačević protiv Bosne i Hercegovine“ prekršio svoj mandat i ugrozio vladavinu prava.

“Umjesto toga, visoki predstavnik trebao bi osigurati provedbu pravomoćnih presuda Suda u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, koje imaju za cilj okončanje etničke i političke diskriminacije u Bosni. Ako to ne učini Schmidt blokira napredak BiH prema demokratskom i ravnopravnom društvu i doprinosi etno-nacionalističkoj podjeli zemlje”, ocijenila je Jasna Čaušević.

Pismo je upućeno glavnom tajniku Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu (António Guterres) i drugima.

Jasna Čaušević je pozvala njemačku vladu da se odlučno založi za provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

“Savezna vlada trebala bi poslati jasne diplomatske signale i javno se izjasniti protiv osporavanja presude ‘Kovačević protiv Bosne i Hercegovine'“, ocijenila je Jasna Čaušević.

Kovačević se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu žalio jer mu je ugroženo aktivno biračko pravo pošto, kao neko ko živi u entitetu Federacija BiH, može da glasa isključivo za Hrvata i Bošnjaka kada bira članove Predsjedništva BiH.

Evropski sud za ljudska prava je presudio krajem augusta prošle godine da su prava Slavena Kovačevića prekršena i da je diskriminisan.

U presudi je Sud konstatatovao kako konstitutivni narodi, što su po Ustavu BiH Bošnjaci, Srbi i Hrvati, „očigledno uživaju povlašten položaj u sadašnjem sistemu“.

(Autonomija)