"Najavio je i saradnju sa opozicionim odborničkim grupama, dodajući da treba čuti drugu stranu"
Dosadašnji gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić izabran je danas ponovo na tu funkciju. Nakon izbora Đurić je na konferenciji za novinare najavio fokusiranje na tri ključne tačke programa koji će sprrovoditi u predstojećem mandatu: vodosnabdevanje, ulaganja u turističke potencijale Petrovaradinske tvrđave i podgrađa, kao i ulaganja u uređenje regionalne deponije.
Dodao je da je u pitanju gotovo potpuno novi tim koji će voditi grad, jer je od njih 13 samo četvoro iz prethodnog mandata, ali da od svakog člana Gradskog veća očekuje da bude na visini zadatka.
Odmah je najavio i potencijalnu rekonstrukciju kabineta nakon par meseci.
“Proverićemo se za jedno pola godine, videćemo gde smo i šta smo, ko je dobro radio, da li je dobro radio. Ko nije radio , menjaćemo se, šta da radimo”, rekao je Đurić.
Odbornici vladajuće većine u Skupštini grada Novog Sada, nakon petočasovne rasprave podržali su njegov izbor sa 46 glasova za. Ukupno je glasalo 75 odbornika, a 27 listića bilo je nevažeće.
Dodao je da će mu u fokusu biti građani i njihovi problemi.
Takođe, najavio je i saradnju sa opozicionim odborničkim grupama, dodajući da treba čuti drugu stranu je “nije poenta da se zatvorimo u Gradsku kuću i ne znamo šta se dešava”.
“Aka slušamo druge ljude koji ne razmišljaju isto kao i mi ili slično, možda nešto naučimo, možda nešto čujemo što ćemo sutra moći da realizujemo”, naveo je Đurić.
Govoreći o problemu sa pijaćom vodom, koji desetak dana deli javnost u Novom Sadu, Đurić je rekao da je najvažnije što je Institut za javno zdravlje Vojvodine potvrdio da nematoda u vodi više nema.
“Aka ima bilo čije odgovornosti, mislim daje stvarno red da neko izvrši celokupnu analizu ili izveštaj da sačini, da znamo šta se desilo”, rekao je Đurić.
Pet sati rasprave
Đurić je nakon gotovo pedesetominutnog govora predložio svoj tim: zamenik će mu biti Đurađ Jakšić, šef novosadskog odbora Srpske radikalne stranke.
Kako pišu novosadski mediji, Đurić i Jakšić su školski drugari, iz istog odeljenja Isidorine gimnazije.
Ostali članovi Gradskog veća su Dejan Šijak, koji će biti zadužen za komunalne poslove, zatim Petar Đurđev čiji resor će biti obrazovanje.
Dejan Mandić će biti član Gradskog veća zadužen za finansije, Aleksandra Ilić za zdravstvo, dok će Milorad Radojević voditi privredu.
Sonja Radaković izabrana je na čelo resora socijalne zaštite i brige o porodici i deci, dok će Vanja Petković voditi resor imovine i imovinsko-pravnih odnose, zaštite životne sredine, održivog razvoja i energetske efikasnoste.
Tatjana Medved zadužena je za sport i omladinu, Tijana Delić za kulturu, a Aleksandar Bulajić za saobraćaj.
Milovan Amidžić je član Grtadskog veća zaduženog za upravu i propise i on, uz Radojevića i Bulajića, ostaje iz starog kabineta.
Đurić se u svom govoru osvrnuo na bivše i buduće projekte koje bi vlast pod njegovom kontrolom trebalo da okonča.
“Tražim od članova Gradskog veća i svih gradskih funkcionera da se u svakom momentu svesni toga da mi ovde postojimo da bismo upravljali poslovima od zajedničkog interesa za naše sugrađane. Naša dužnost i obaveza je da im za poverenje vratimo poštenjem i domaćinskim upravljanjem gradom”, rekao je Đurić.
Precizirao je i da niko nema pravo da prokocka istorijsko poverenje koje je lista SNS dobila na prethodnim lokalnim izborima, osnažena “podrškom Aleksandra Vučića i Miloša Vučevića”.
“U naredne četiri godine planiramo da realizujemo investicione projekte koji će potpuno povezati sve prethodno realizovane i Novi Sad učiniti gradom koji je zaista po meri modernog čoveka i pružiti ne samo Novosađanima, nego i sve većem broju turista potpuno novi doživljaj novog, evropskog grada sa bogatom istorijom”, poručio je Đurić.
Motor razvoja Novog Sada, naveo je, moraju da budu Univerzitet i IT industrija, kao i da je turizam ogromna i velika razvojna šansa grada.
Đurić je, između ostalog naveo izgradnju novih mostova, nove parkovske površine, kao i ravnomerni razvoj svih delova grada.
Najavio je ulaganja u vodosnabdevanje, izgradnju centralnog prečistača otpadnih voda, kao i završetak regionalnog sistema upravljanja otpadom.
Najavio je i završetak saobraćajnica na Fruškogorskom koridoru, kako bi se izmestio saobraćaj iz grada i stvorio uslov za razvoj prigradskih naselja.
Ko šta sme da priča
Veljko Krstonošić iz Demokratske stranke tokom rasprave je upozorio da predlog da Đurić bude gradonačelnik predstavlja konstinuitet dvanaestogodišnje vladdavine vlasti i svega čemu se opozicija protivila od 2012. godine.
Krstonošić je rekao da je “prva i osnovna stvar” to što je SNS “ugušila demokratiju u Novom Sadu”.
“Na izborima se koristite najbrutalnijim ucenama, a došli ste do toga da otvoreno kupujete glasove i dovodite birače i izvan našeg grada, pa čak i izvan naše zemlje“, rekao je Krstonošić.
Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Srbije upozorio je da su prethodni Đurićev mandat karakterisale slaba javnost u radu i odsustvo učešća građana u donošenju ključnih odluka za razvoj Novog Sada.
“Novi Sad na vodi” je jedan od takvih primera, dodao je.
“To će biti tajkunsko naselje, u njemu će živeti i uživati samo oni koji mogu da izdvoje od sedam do 10.000 evra za kvadratni metar stambenog prostora koliko se procenjuje da će koštati“, naveo je Novaković.
Dejan Kulja iz odborničke grupe “Srbija centar – Bravo Novi Sad” uporedio je Đurića sa likom iz stripa “Alan Ford”, nazvavši ga Superhikom, junakom koji krade od siromašnih i daje bogatima.
I drugi opozicioni predstavnici pokušavali su da priču o gradonačelniku ilustruju problemima sa kojima se godinama susreću građani, od ekoloških do bezbednosnih problema, napada na opozicione i ekološke aktiviste, te krađu izbora i probleme koji su pratili izborni proces, ali je predsednica parlamenta uglavnom takvu diskusiju prekidala ili kažnjavala oduzimanjem reči.
Istovremeno, odbvornici većine su koristili povrede poslovnika da se obračunaju sa kolegama iz opozicije čija izlaganja im se nisu svidela, izlazeći najčešće iz okvira teme, ali bez opomene predsedavajuće.
Kao povreda poslovnika prijavljen je čak i lapsus odbornika Mirana Pogačara, koji je najuspešnijeg novosadskog gradonačelnika omaškom prekrstio u Dejana Jovanovića, te su odbornici SNS to iskoristili za novo javljanje i optužbe na račun opozicije koje, takođe, nisu imale niakakve veze sa temom sednice.
U nastavku sednice izabrani su članovi skupštinskih radnih tela.
(Autonomija)