Skip to main content

Incident u Novom Sadu, policija nije sprečila neofašiste da slave genocid u Srebrenici

Vojvodina 11. јул 2024.
2 min čitanja

Došlo je do sukoba sa građanima koji su se okupili da spreče izrugivanje žrtvama ratnih zločina

Više destina Novosađana suprotstavilo se grupi pripadnika opskurne neofašističke organizacije koja se na Trgu slobode u Novom Sadu okupila da proslavi genocid u Srebrenici, na, kako su naveli, “godišnjici oslobođenja grada Srebrenice“, na Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici.

Kordon policije ih je štitio od građana koji su se okupili na poziv Antifašističkog fronta 23. Oktobar da spreče sramotan pokušaj veličanja genocida

Došlo je do sukoba sa građanima koji su se okupili da spreče izrugivanje žrtvama ratnih zločina pošto su desničari izdvojili jednog od prisutnih građana, oborili ga na zemlju i krenuli da ga šutiraju, ali ih je policija ubrzo razdvojila

Prethodno je u više navrata dolazilo je do koškanja između učesnika skupa koji slavi zločine u Srebrenici i antifašista i građanskih aktivista, sa druge strane.

Skup neofašista obezbeđiva je veliki broj pripadnika policije, koji su legitimisali građane.

Pripadnici neofašističke organizacije „Srpski Soko“ nosili su zastave bh. entiteta Republike Srpske sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, skandirajući njegovo ime uz nacističke pozdrave

Okupljeni Novosađani i predstavnici antifastičkog fronta „23. oktobar“ uzvikivali su parole “Novi Sad antifa grad” i “Ustaše i četnici zajedno ste bežali”.

Članovi profašistčke organizacije potom su napustili Trg slobode i otišli na Kej žrtava racije, skandirajući „Ratko Mladić“ i „Srebrenica nije genocid“.

Nešto pre 20 časova na Trgu slobode je bilo mirno. Svi su se razišli kada je policija potpuno odvojila okupljene i sprečila antifašiste da prate neofašiste.

Slobodan Zonić iz LSV rekao je za N1 da je suludo da se to dešava u Novom Sadu.

„Sramotno je, zato smo se okupili da to sprečimo“, rekao je on.

Neofašistčki skup i slavljenje genocida u Srebrenici policija nije zabranila. To su prethodnog dana zatražile pojedine politčke stranke: Pokret slobodnih građana, Pokret Bravo i Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani.

Deklaracijom Ujedinjenih nacija o Srebrenici iz maja ove godine, 11. jul se obeležava kao Međunarodni dan sećanja na genocid u tom gradu u Bosni i Hercegovini.

Međunarodni sud pravde u Hagu doneo je 2007. godine presudu u kojoj se konstatuje da je u Srebrenici bivša Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid u toj, do tada, zaštićenoj enklavi UN-a.

(Autonomija/N1/021/ustupljene fotografije)