"Taj antidemokratski zakon ima cilj da ograniči prostor za funkcionisanje civilnog društva"
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu je osporila tvrdnje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da je Nacrt Zakona o „stranim agentima“ koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), „beznačajan“ u odnosu na verziju takvog zakona u SAD.
Ambasada je saoopštila da američki „zakon na koji se Dodik poziva – Zakon o registraciji stranih agenata u SAD (FARA) iz 1938. godine, „donosi transparentnost u rad lobista – pojedinaca ili organizacija koje rade u ime stranog principala kako bi uticale na donošenje odluka u vladi“
Dalje se kaže da FARA zahteva od takvih pojedinaca i organizacija da se registruju kod Ministarstva pravde SAD i prijave svoj odnos, aktivnosti i finansijsku kompenzaciju koju dobijaju za svoj rad.
Te registracije se objavljuju, da javnost bude informisana o aktivnostima lobista – stranih agenata u SAD.
„FARA ne zabranjuje niti ograničava aktivnosti stranih agenata, ne ograničava slobodu govora ili udruživanja i ne odnosi se na nezavisne medije niti na veliku većinu organizacija civilnog društva“, navela je Ambasada SAD u saopštenju.
Ukazala je da taj davnašnji američki propis omogućava transparentnost u uskom području lobiranja kod vlade, ali ne reguliše čitavo civilno društvo.
Međutim, Nacrt Zakona o „stranim agentima“ kojeg je usvojio parlament RS – ocenila je Ambasada SAD – napravljen je po uzoru na represivan ruski propis kojeg je Kremlj koristio za suzbijanje disidenata, istrebljenje civilnog društva i iskorenjenje slobodnih medija.
„Nejasne definicije i dvosmislene formulacije zakona Narodne skupštine RS daće vlastima u Republici Srpskoj slobodu da sve neprofitne organizacije koje primaju sredstva iz izvora izvan BiH, označe kao ‘strane agente’ i zabrane im određene aktivnosti“, navela je Ambasada.
Ocenila je da je jasno da taj antidemokratski zakon ima cilj da ograniči prostor za funkcionisanje civilnog društva i suzbije kritike na račun Dodikove vladajuće koalicije, narušavajući prava stanovnika RS i „približavajući RS još jedan korak autoritarizmu“.
Njime se planira formiranje posebnog registara svih organizacija koje finansijski ili na drugi način pomažu strane organizacije, a biće označene kao „agenti stranog uticaja“.
Odobravanje nacrta tog zakona koji bi trebalo da ide na javnu raspravu, osudili su i iz Evropske unije.
(Beta, foto: Pixabay)