"Abortus nije samo jedno pravo, nego čitav spektar ženskih prava, koji svaki put biva ugrožen kada se žene optužuju za lošu demografsku situaciju"
Kao reakcija na međunarodnu konferenciju organizacija koje se zalažu za zabranu abortusa, koja je 13, maja održana u Beogradu, feministički kulturni centar Befem održao je konferenciju za novinare, u saradnji sa aktivistkinjama i organizacijma koje se bave ljudskim pravima.
U saopštenju izdatom posle konferencije, Befem navodi da jedini ispravan put za unapređenje položaja žene i dece i jačanju porodice jesu sistemska rešenja i podrška majkama, uključujući dostupne vrtiće, bolji uslovi rada za žene, bezbedno i sigurno odrastanje.
“Put koji zagovaraju pokreti za zabranu abortusa, antifeminističke i druge konzervativne organizacije i pokreti predstavlja siguran put ka gubljenu stečenih prava žena i ugrožavaju najvažnija dostignuća viševekovne borbe feministkinja“, navodi se u saopštenju.
Na konferenciji su govorile Marija Srdić iz Ženske platforme za razvoj Srbije, Tamara Ivančević, nezavisna istraživačica u oblasti studija roda, Milena Vasić, pravnica iz YUCOM-a i Jovana Ružičić iz Centra za mame.
Milena Vasić iz Yukoma je proučila da abortus nije samo jedno pravo, nego čitav spektar ženskih prava, koji svaki put biva ugrožen kada se žene optužuju za lošu demografsku situaciju.
„Mi kad kažemo pravo na abortus mi obuhvatamo čitav korpus ljudskih prava, to je jedna sintagma koju koristimo kao skraćenicu da kažemo pravno na zdravstvenu zaštitu, pravno na lični i porodični život, pravo na telesni i psihički integritet, pravo na dostojanstvo ličnosti“, rekla je Vasić.
Svaka deseta mama ne želi više da rađa zbog stanja u porodilištima
Na konferneciji su problematizovana i pitanja manipulacije brojem abortusa, kao i uslovi u porodilišitima, zabavištima, na koji način država brine o deci i o porodicama.
„Preko 60 odsto žena u Srbiji ali i u celom svetu koje abortiraju su već mame, iako po medijima ne možete tako nešto da čujete, a svaka 10. mama nakon porođaja u Srbiji odlučuje da više ne rađa zbog akušerskog nasilja i situacije u porodilištima“, rekla je Jovana Ružičić iz Centra za mame.
U otvorenom pismu se donosiocima odluka i zaposlenima u sistemu zdravstvene i socijalne zaštite poručuje da se od njih očekuje da doprinesu dostupnosti i kvalitetu zdravstvene zaštite za sve žene, razvijanju i opremanju mreže ginekoloških ambulanti sa besplatnim uslugama, organizovanju efikasne prevencije i ginekološkog savetovanja, modernizaciji porodilišta, sa najboljom negom za majki i njihove novorođene bebe, uvođenju seksualnog obrazovanja i savetovališta za mlade i efikasnoj zaštiti žena od akušerskog, seksualnog i svakog drugog oblika nasilja.”
Aktivistkinje podsećaju i da se pružanjem legitimiteta nenaučnim stavovima, kao i učešćem na konferencijama na kojima se iznose takvi stavovi krše Ustavnom zagarantovana prava, zakoni i dobre prakse zaštite i unapređenja reproduktivnih prava žena u Srbiji.
“Svakoj inicijativi koja pravo žene na abortus želi da umanji ili ukine, suprotstavljamo se svim raspoloživim sredstvima i celokupnom snagom feminističkog pokreta u Srbiji“, zaključuje se u otvorenom pismu aktivistkinja.
(N1, foto: Medija centar)