"Uprkos lobiranju Telekoma, ta kompanija se, ipak, pominje u kontekstu sumnje da zloupotrebljava položaj na tržištu i da je vlasti koriste za jačanje uticaja na medije"
Evropski parlament je danas većinom od 508 glasova usvojio izveštaj Vladimira Bilčika, koji je stalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju. Kako se navodi u saopštenju Bilčika, to je važan politički dokument koji ocenjuje napredak Srbije na putu ka EU i ocrtava sledeći korak u procesu pridruživanja.
Bilčik je rekao da je njegov glavni cilj bio da predstavi realan i izbalansiran izveštaj, a da istovremeno podrži krajnji strateški cilj Srbije, a to je ulazak u Evropsku uniju, navodi se u izjavi izvestioca EP za Srbiju.
Izveštaj se dotiče mnogih pitanja u vezi sa napretkom Srbije na evropskom putu i oblastima u kojima je još potrebno unapređenje, naveo je Bilčik.
On je pozvao na jačanje nezavisnosti pravosuđa, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i jačanje nezavisnog medijskog okruženja.
„Značajni delovi izveštaja posvećeni su energetskoj politici, posebno eliminisanju zavisnosti od Rusije i fosilnih goriva i unapređenju ekoloških pitanja“, naveo je Bilčik.
Taj dokument već je izglasan na Spoljnopolitičkom odboru prethodnog meseca, a u međuvremenu je na njega podneto još 11 pisanih i jedan usmeni amandman.
Izvestilac Vladimir Bilčik je taj usmeni amandman podneo posle tragedija u Srbiji, uz poruku da „Evropski parlament najoštrije osuđuje scenu masovnih ubistava u Srbiji u maju 2023. godine i u znak žalosti i solidarnosti poziva na detaljnu istragu“.
Kako je javio reporter N1, izveštaj šalje nekoliko poruka – uz standardne pohvale o održavanju izbora i povratku opozicije u parlament, ključne poruke su da integracije zavise od nekoliko faktora: Jačanja demokratije, vladavine prava, slobode medija, borbe protiv korupcije, uređenja odnosa sa Kosovom i usklađivanja spoljne politike.
U ovom izveštaju, kako se navodi, uprkos lobiranju Telekoma, ta kompanija se, ipak, pominje u kontekstu sumnje da zloupotrebljava položaj na tržištu i da je vlasti koriste za jačanje uticaja na medije. Kritikuje se i dodela frekvencija televizijama koje su kršile Kodeks novinara, otvaranje Raša tudej u Srbiji, ali i imenovanje Aleksandra Vulina na čelo BIA.
Nesloboda medija i ugroženost novinara
A kako prenosi Danas, Bilčik je na konferenciji za novinare posle sednice Evropskog parlamenta rekao da su neprihvatljivi napadi na novinare i tužbe protiv novinara.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik izjavio je da izveštaj o Srbiji predstavlja fer procenu stanja u državi i naglasio da su neophodne reforme u pravosuđu, unapređenje kvaliteta demokratije i da se mora videti napredak kada je reč o slobodi medija.
On je istakao da se očekuje da se Srbija uskladi sa striktnim merama protiv Rusije.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Bilčik je naglasio da se očekuje puno sprovođenje sporazuma o normalizaciji prihvaćenog u Briselu i Aneksa usaglašenog u Ohridu i uspostavljanje Zajednice srpskih opština bez ikakvog odlaganja.
On je rekao da mu se ne sviđa stavljanje krivice za to što je srpska strana bojkotovala izbore na severu Kosova samo na Beograd i da je to odgovornost obe strane.
Bilčik je ocenio da je implementacija najteži deo, a da Evropska unija pruža punu podršku.
„Ne želimo nikakvo nasilje, ne želimo tenzije, želimo rešenje ovih pitanja“, istakao je Bilčik.
Izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon rekla je da EU ostaje posvećena razvoju, stabilnosti i prosperitetu Kosova i da on znači da je Kosovo važan partner.
Fon Kramon je, kako ističe, očekivala mnogo veći napredak u procesu normalizacije i ocenila da bi Aneks iz Ohrida bio dobra baza za to.
Ona, govoreći o nedavnim lokalnim izborima na Kosovu, rekla je kako je smatrala da je učešće Srpske liste na tim izborima moglo da bude pozitivan signal i da bi moglo da znači povratak u institucije, a da pošto se to nije dogodilo ada je teško videti u kojem pravcu će se sve razvijati.
Na pitanje o usvajanju pravila o eksproprijaciji na Kosovu, koja stvara zabrinutost kod Srba, Fon Kramon je naglasila da su svesni tih dešavanja, ocenivši da je to neprihvatljivo i da će na severu Kosova razgovarati sa grđanima i dalje se informisati kako bi mogla da iskaže zabrinutost Vladi u Prištini.
Ona je rekla da je stabilnost na severu „krhka“ i da nije u interesu da se „doliva ulje“ u procesu dijaloga.
Bilčik je poručio i da sva pravila moraju da budu u skladu sa vladavinom prava, pa i eksproprijacija i da se moraju izbeći varnice, već se mora voditi računa o ljudima na terenu.