"Tužiteljstvo Kantona Sarajevo je pokrenulo istragu nakon što je objavljeno da je posao obavljen bez tendera i direktnom pogodbom s privatnom firmom "F. H. Srebrena malina", koja se bavi trgovinom voćem i povrćem"
Fadil Novalić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine, osuđen je na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja pri nabavci kineskih respiratora tokom pandemije COVID-19.
Sud BiH je u srijedu, 5. aprila, izrekao prvostepenu osuđujuću presudu Novaliću i drugooptuženima – suspendiranom šefu Civilne zaštite FBiH Fahrudinu Solaku, te vlasniku poljoprivredne firme „Srebrena malina“ Fikretu Hodžiću.
Solak je osuđen na šest godina zatvora zbog zloupotrebe položaja i krivotvorenja dokumenata, a Hodžić na pet zbog zloupotrebe položaja. Firma „Srebrena malina“ morat će platiti i odštetu u iznosu od 200.000 KM (100.000 eura).
Novalić se nije pojavio na izricanju presude u srijedu, 5. aprila.
Fadil Novalić teretio se da je osmislio plan da novcem iz budžeta 2020. godine kupi sredstva i opremu za borbu protiv korona virusa, pri čemu se udružio sa Solakom i Hodžićem kako bi „pribavili imovinsku korist“, koju bi optuženi potom podijelili između sebe.
Ministrica financija Jelka Milićević oslobođena je krivnje da ih u tome nije spriječila.
Riječ je o prvostepenoj presudi na koju postoji mogućnost žalbe obje strane.
Detalji presude
Sudsko vijeće utvrdilo je da je Fadil osuđen i jer je ishodio da Srebrena malina naknadno dobije dozvolu od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i da se upiše na listu veletrgovaca lijekovima i medicinskim sredstvima, što dotad nije bilo u opisu djelatnosti.
Fahrudin Solak je osuđen i jer je nezakonito donio odluku o izuzeću iz Zakona o javnim nabavkama.
Sud je zaključio i da je cijena cijena respiratora namjerno uvećana.
„Oštećeni – Vlada FBiH – upućuje se na mogućnost da pokrene parnični postupak za nadoknadu štete protiv osuđenih, s ciljem nadoknade štete“, rekao je sudac Branko Perić.
Srebrenoj malini oduzima se blizu 700.000 KM (oko 350.000 eura).
Reakcije branitelja osuđenih možete vidjeti u live videu na Facebooku Radija Slobodna Evropa.
Sve o optužnici
Suđenje za nabavu stotinu respiratora iz Kine, vrijednosti 5,4 miliona eura, za potrebe zdravstvenog sistema u ovom entitetu u BiH, počelo je 23. februara 2021. godine pred Sudom BiH.
Respiratori su kupljeni u aprilu 2020. godine, dan nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19.
Tužiteljstvo Kantona Sarajevo je pokrenulo istragu nakon što je objavljeno da je posao obavljen bez tendera i direktnom pogodbom s privatnom firmom „F. H. Srebrena malina“, koja se bavi trgovinom voćem i povrćem.
Državno tužiteljstvo je predmet preuzelo od Kantonalnog tužilaštva, a optužnica je potvrđena krajem 2020. godine.
Kako je teklo suđenje?
Neke od tvrdnji Tužilaštva BiH i njihovih vještaka su da su respiratori namijenjeni korištenju u vozilima hitne pomoći, a ne u invanzivnom liječenju u bolnicama, odnosno da se ne mogu koristiti za liječenje oboljelih od COVID-19.
Odbrana je tvrdila da respiratori posjeduju potrebne certifikate. Neke bolnice, poput Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, koristile su kupljene respiratore za liječenje oboljelih od COVID-19. Druge su to odbile.
„Optuženi su znali da nabavljeni respiratori ne posjeduju ni minimum zahtijeva za liječenje bolesnika, posebno onih koji boluju od COVID-19“, rekao je sudac Branko Perić tokom izricanja presude u srijedu, 5. aprila.
Iz Tužilaštva BiH i zapadnih ambasada u BiH ukazivali su na političke pritiske u ovom predmetu, ali je izražavana podrška tužiocima.
Sankcije SAD-a premijeru FBiH Novaliću i biznismenu Stankoviću povezanim s Dodikom
Od početka suđenja 23. februara 2021. do završetka iznošenja dokaza i iskaza svjedoka 21. januara 2023. proteklo je 698 dana.
(Radio Slobodna Evropa, foto: Pixabay)