"Ovo je pokušaj formiranja nove političke paradigme, a to podrazumeva set ideja i vrednosti na osnovu čega treba da gradimo vrlo konkretne i jasne političke ciljeve"
Vojvođanski manifest je pokušaj da se pitanje položaja Vojvodine pokrene sa mrtve tačke i da se na osnovu njega napravi platforma koja bi trebalo da omogući da ideja autonomije doživi svoju potpunu artikulaciju, istaknuto je večeras na predstavljanju tog dokumenta u Novom Sadu.
Autori manifesta, članovi Akcije progresivne Vojvodine APV Nikola Ačanski, Aleksandar Jovanović i Miloš Pankov, večeras su detaljnije predstavili dokument, istakavši pri tom da je on „pre retrospektiva događaja koji se tiču Vojodine“, a koja nudi predloge kako u današnjem vremenu treba posmatrati Vojvodinu.
„Ovo je pokušaj formiranja nove političke paradigme, a to podrazumeva set ideja i vrednosti na osnovu čega treba da gradimo vrlo konkretne i jasne političke ciljeve. Nažalost, pitanje Vojvodine je vrlo skrajnuto sa političke scene, i Vojvodine i Srbije, i mi ovakvim okupljanjima želimo da javnosti skrenemo pažnju kako stvari ipak mogu da se menjaju“ rekao je Aleksandar Jovanović iz APV.
Na skupu se obratila i predsednica vojvođanske kancelarije Pokreta slobodnih građana, Ana Oreg, koja je istakla da je u pitanju pokušaj ujedinjenja političkih aktera, stranaka, pokreta i pojedinaca, jer samo okupljanje oko vrednosti, kako je istakla, stvara „preduslov za pružanje stabilne politike“.
Zakoni prvi korak
Oreg je istakla da je pitanje autonomije pitanje prava da samostalno odlučujemo o svojoj sudbini, navodeći da Vojvodina kroz tri zakona može da osnaži svoj autonomni kapacitet – kroz Zakon o finansiranju, koji treba da se donese, kao i kroz izmene i dopune Zakona o nadležnostima i Zakona o javnoj svojini.
U fokusu PSG, dodala je, jeste izrada Zakona o finansiranju Vojvodine koji bi, kao predlog, trebalo da se u skorije vreme nađe pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije.
„Taj zakon bi trebalo da omogući AP Vojvodini da u sistemu javnih prihoda koristi ona sredstva koja se ubiraju od poreza, preko doprinosa i socijalnih osiguranja i nekkih drugih naknada. To mora da prati i Zakon o nadležnostima, koji mora da proširi krug izvornih nadležnosti koje Vojvodina ima“, rekla je Oreg.
Budućnost Vojvodine
Kroz Vojvođanski manifest predstavljena je zapravo ideja budućeg razvoja Vojvodine i njene autonomije zajedno s osnovnim programskim polazištima, među kojima je i ocena da autonomija danas postoji samo formalno jer je ostala „samo prazna ljuštura bez ikakvog sadržaja i smisla“.
„Autonomija danas postoji samo formalno. Građanima i građankama Vojvodine potrebno je vratiti pravo da upravljaju svojim javnim dobrima; materijalnim: šumama, rekama, jezerima, zemljom, saobraćajnom infrastrukturom; kao i nematerijalnim: zdravstvo, obrazovanje, nauka, kultura, radna prava, javna bezbednost, socijalna zaštita, navodi se u ovom dokumentu“, navodi se na samom početku dokumenta.
Ističe se da je prvi korak ka tome hitno sprovođenje nadležnosti Vojvodine garantovanih Ustavom kroz „donošenje zakona o finansiranju i izmene Zakona o utvrđivanju nadležnosti“.
Kolonijalni položaj
Između ostalog, Vojvođanskim manifestom APV podseća da je Vojvodina dovedena gotovo do „kolonijalnog položaja u vlastitoj državi“, a da su najskuplju cenu platili njeni stanovnici.
APV podseća da je izvlačenje akumulacije iz Vojvodine bilo uvek na štetu njenog razvoja i praktično se kontinuirano sprovodi još od 1918, nakon pripajanja novoj državi – u vidu prekomernog oporezivanja, uskraćivanja investicija, odnošenja industrijskih objekata, gušenja njenog političkog subjektiviteta.
Sve to, dodaju iz APV, načinilo je od pokrajine opustošenu ravnicu izumrlih sela, uništene poljoprivrede, ekonomski razorenu, zagađene životne sredine, ugrožene bezbednosti.
„Autonomija Vojvodine kao konstitutivnog dela Srbije s izvornim ovlašćenjima neotuđivo je istorijsko i političko pravo njenih građana i građanki. Suštinska autonomija garantuje nam pravo da upravljamo materijalnim i nematerijalnim dobrima na teritoriji Vojvodine, odlučujemo o svojim sredstvima, svojim životima i kreiramo sopstvenu budućnost“, ističu iz APV.
Dodaju da se građanima Vojvodine mora omogućiti da upravljaju svojom zemljom, šumama, rekama, jezerima, saobraćajnom infrastrukturom, kao i pravo na demokratsko odlučivanje o pitanjima iz oblasti javnog zdravlja, nauke, obrazovanja, kulture, socijalne zaštite i javne bezbednosti Vojvodine.
„Na taj način se kao osnovne vrednosti koje nas okupljaju postavljaju mir i razvoj naše pokrajine s istorijski, politički i ustavno-pravno garantovanom i neotuđivom autonomijom“, poručuje u svom Manifestu APV.
Dalibor Stupar Autonomija