"EK je uradila sve da opstruira samoregulaciju"
U Crnoj Gori nije se shvatalo koliko je važno stvoriti uslove da domaće medijske kuće moraju da imaju sredstva za svoju produkciju. Zato su mediji sa strane, naročito iz Srbije, dobili presudnu ulogu u kreiranju ovdašnjeg javnog mnjenja
Sekretar Medijskog samoregulatornog tijela i dugogodišnji predsjednik Savjeta AEM objašnjava kako je Crna Gora postala medijska kolonija i zašto su mediji sa problematičnim odnosom prema profesionalnim standardima „kućni ljubimci“ zapadnih ambasadora i međunarodnih esnafskih organizacija.
Vujović kaže da se, radeći u Medijskom savjetu za samoregulaciju koji se bavi upravo profesionalnim standardima, kroz lično iskustvo uvjerio da međunarodnoj zajednici nije stalo do profesionalnih standarda, iako EK redovno svake godine u svojem godišnjem izvještaju govori kako je samoregulacija slaba u CG.
EK uradila sve da opstruira samoregulaciju
Govoreći o dešavanjima iz 2015/16 Vujović kaže da “EK je uradila sve da opstruira samoregulaciju, dajući prioritet političkim ciljevima i dozvoljavajući da se koriste sva moguća sredstva u medijima”.
Ističe da su tolerisali i neprofesionalno ponašanje u cilju postizanja političkog cilja – smjene vlasti u Crnoj Gori.
“Tako smo došli u sutuaciju da smo dobili monstruma na vlasti jer oni nijesu razmišljali šta poslije, a cijelo vrijeme su imali pogrešnu percepciju Crne Gore. Rat u Ukrajini malo je doprinio da pogledaju i preciznije sagledaju stvari, da to nije to jednostavna crno bijela priča, već vrlo složena i komplaksna…”
Ovdje se simulira pristup EU, cijela ta priča je farsa
Kada se mediji stimulišu da budu propagandno sredstvo onda, smatra Vujović, nikome nije stalo do slobode medija u pravom smislu.
Objašnjava da se godinama priča o zajedničkom samoregulatornom tijelu, te da su zajedno sa Vijestima, Danom i Monitorom radili na izmjenama Kodeksa. Delegacija evropske unije, podjeća Vujović, raspisala je prije nekoliko godina Konkurs radi implementacije novog Kodeksa novinara.
“Konkurisali smo mi zajedno sa ombudsmanima Vijesti, Dana i Monitora. Mi koji radimo na osnovu tog Kodeksa i najviše ga koristimo bili smo odbijeni od delegacije EU, i ja sam zbog toga javno protestovao“.
Do čega je stalo tim ljudima te šta oni zapravo žele, pita (se) Vujović?!
“Onda sam shvatio da se ovdje cijelo vrijeme simulira pristup EU i da je cijela ta priča farsa, da se od početka znalo da Crna Gora i Zapadni Balkan neće u dogledno vrijeme biti primjeni u EU, da ti ambasadori koji ovdje borave imaju ulogu da obećavaju nešto, da stvaraju iluziju Crnoj Gori i ostalima na ZB da je članstvo moguće, ali vi u realnosti vidite da oni to ozbiljno ne misle i da su tu zbog ne znam kojih ciljeva”.
Građani se okretali stranim medijima, jer nijesu imali šta da gledaju na našim televizijama
Vujović ističe kako se u Crnoj Gori nije shvatalo koliko je važno stvoriti uslove da domaće medijske kuće moraju da imaju sredstva za svoju produkciju.
“Domaći medji bili su u sve goroj poziciji kako je vrijeme prolazilo, imali su sve manje novca i manje programa su proizvodili. Za posljedicu smo imali to da su se građani okretali medijima sa strane, a prije svega medijima i Srbije.”
Sve to je, kako zaključuje, za posljedicu imalo to da su mediji sa strane dobili dominantan uticaj u Crnoj Gori, da su dobili presudnu ulogu u kreiranju javnog mnjenja, toliko da se vlasti u Crnoj Gori više nijesu pitale skoro ništa.
(Antena M, foto: Pixabay)