Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji (Oliver Varhelyi) je krajem novembra dogovorio sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom održavanje posebne sednice Narodne skupštine Republike Srpske, na kojoj je razmatrano pitanje prenosa nadležnosti sa državnog na entitetski nivo, objavio je sarajvski portal Istraga.
Varheji se sa Dodikom usaglasio i da zaključci stupe na snagu šest meseci kasnije.
Prema navodima portala Istraga.ba, to potvrđuje izveštaj šefa Delegacije EU u BiH Johana Satlera (Johhana Satlera), koji je 25. novembra dostavljen u Brisel.
„Komesar je pojasnio da će se posebna sednica NSRS, planirana za 10. decembar, zaista održati, ali da će biti najavljen moratorij na donošenje zakona o jednostranom povlačenju iz državnih institucija na period od šest meseci. To je dogovoreno, a predstavnici RS će odgovarati za sve suprotne radnje“, naveo je Satler u izveštaju.
Satler, u izveštaju koji je napisao neposredno posle posete evropskog komesara za proširenje Olivera Varhejija BiH, kada se 24. i 25. novembra sastao sa bh. zaničnicima i liderima najvećih političkih partija u BiH, navodi da su Varhelji i Dodik razgovarali o aktivnostima u vezi sa posebnom sednicom Narodne skuptine RS.
Satlerov izveštaj, koji je portal Istraga.ba objavio, pisan je 25. novembra, posle posete evropskog komesara za proširenje Olivera Varhejija BiH.
Šef Delegacije EU u BiH u svom izveštaju upućenom u Brisel dalje navodi da je kao glavni krivac za krizu u BiH označen bivši Visoki prestavnik Valentin Incko, koji je pred kraj svog mandata nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida.
„Ističući važnost mandata OHR-a i da za trenutnu situaciju nije kriv Visoki predstavnik Kristijan Šmit, komesar Varheji je podelio svoju ocenu da je za sadašnju političku krizu u BiH kriv i njegov prethodnik, Visoki predstavnik Valentin Incko“, naveo je Satler.
Dodao je da se Inckovi amandmani na Krivični zakon BiH „ne mogu osporiti sa stajališta sadržaja zakona“, ali da je problematična bila činjenica da su nametnuti poslednjeg dana Inckovog mandata.
U Satlerovom izveštaju još se navodi da je evropski komesar Dodikove izjave u medijima o državnoj imovini ocenio kao „rezervisane“, navodeći da su bile „više dimna zavesa, a ne pravi požar“.
U izveštaju se ističe da je Varheji ocenio da bi trebalo otvoriti pregovore u vezi sa tri osnovna pitanja u BiH – državnom imovinom, izbornom reformom i izmenama Krivičnog zakona BiH, odnosno zakonom o zabrani negiranja genocida.
(Beta)