Koalicioni sporazum tri nemačke stranke koji Olafu Šolcu iz Socijaldemokratske partije otvara put da preuzme dužnost od kancelarke Angele Merkel, posle 16 godina na vlasti, nagoveštava kako bi Nemačka mogla da se promeni – u svoju korist ali i u korist Evrope, ocene su svetskih medija koje prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).
Šolc je osigurao mesto kancelara koalicionim sporazumom koji najavljuje neke od socijalno najliberalnijih politika zemlje u poslednjim decenijama, piše Tajms.
Posle dvomesečnih pregovora, socijaldemokrate levog centra (SPD) dogovorile su savez sa strankom Zelenih i ekonomski liberalnim Slobodnim demokratama (FDP) 24. novembra, a Šolcovo polaganje zakletve za kancelara očekuje se početkom decembra.
Šolcova vlada planira da olabavi imigraciona pravila i legalizuje prodaju kanabisa za rekreativnu upotrebu, da omogući ljudima da promene pol bez traženja medicinskog odobrenja, a takođe će dozvoliti migrantima da uzmu nemačko državljanstvo bez odricanja od prethodnog.
Nova vlada ima za cilj izgradnju 400.000 pristupačnih domova godišnje, uključujući 100.000 socijalnih stambenih jedinica, i pozajmljivanje „neviđenih“ suma za pokretanje dekarbonizacije i modernizacije industrije. Kraj industrije uglja biće pomeren sa 2038. na 2030, do kada će, kako se koalicija obavezala, zemlja proizvoditi 80 odsto električne energije iz obnovljivih izvora, dok će početkom sledeće decenije biti zabranjena prodaja novih vozila na benzin i dizel.
Partneri nisu uspeli da se dogovore o gasovodu Severni tok 2, cilju NATO-a da zemlja odvaja dva odsto BDP-a na odbranu ili iznosima koje vlada namerava da pozajmi za svoje planove.
Predvođena strankom koja je bila mlađi koalicioni partner Angele Merkel u 12 od poslednjih 16 godina i s dve partije koje imaju energiju da rade drugačije, sledeća nemačka vlada predstavlja čudnu mešavinu razmišljanja o statusu kvo i reformističkih instinkta, ukazuje Gardijan.
Koalicioni sporazum nagoveštava kako bi Nemačka mogla da se promeni, ali i kako bi u određenim pitanjima mogla ostati ista.
Kada je reč o ekonomiji, vlada će delovati na osnovu centralnog predizbornog Šolcovog obećanja da će podići minimalnu platu na 12 evra na sat.
Odluka o legalizaciji kanabisa za rekreativnu upotrebu mogla bi prema procenama da stvori 2,5 milijardi evra dodatnih prihoda godišnje. Ponovno uvođenje poreza na bogatstvo – na šta su SDP i Zeleni pozivali u svojim predizbornim manifestima – nije preživelo koalicione pregovore.
Nijedna od stranaka koje će činiti novu vladu nije obećala radikalnu promenu nemačkog stava prema Evropi, ističe Gardijan, dodajući da se u koalicionom sporazumu navodi da Nemačka mora da ispuni svoju ulogu evropskog „sidra stabilnosti“.
Po pitanju odnosa s Rusijom i Kinom, nova ministarka spoljnih poslova Analena Berbok obećala je da će formirati „aktivniji“ spoljnopolitički plan postavljanjem strožeg tona, gde će veći naglasak biti na demokratskim vrednostima i ljudskim pravima, najavljujući pokretanje slučajeva kršenja ljudskih prava, posebno u kineskoj provinciji Sinđang.
Stranke takođe pozivaju na nove izbore u Belorusiji i podržavaju uvođenje daljih sankcija ukoliko Aleksandar Lukašenko ne promeni kurs.
Koalicioni sporazum označava značajnu promenu u političkom pravcu najveće evropske ekonomije posle 16 godina koalicija predvođenih demohrišćanima Angele Merkel, ukazuje urednički kolegijum Fajnenšel tajmsa.
Ako koalicija semafor ispuni svoje ambicije, mogla bi da unese dozu preko potrebnog dinamizma i u nemačku i u evropsku politiku, i to u skladu sa zelenim i digitalnim prioritetima koje su usvojile EU i većina njenih članica. Ali, ukazuju urednici Fajnenšel tajmsa, uspešni koalicioni pregovori ne garantuju laku kohabitaciju na vlasti.
Na prvi pogled, investicije potrebne za restrukturiranje nemačke privrede mogle bi da budu ugušene održavanjem ustavnih ograničenja zaduživanja i obećanjem da se neće podizati ukupno poresko opterećenje. To je zahtevao FDP, čiji će lider Kristijan Lindner držati sve konce kao ministar finansija.
Postoje stvarne nekompatibilnosti između biračkog tela tri stranke, posebno FDP-a i druge dve i neki birači će se neizbežno osećati izdanim. Ipak, zaključuje Fajnenšel tajms, ako je obećanje obnove koje njihov program nudi stvarno, nemačka politika, ekonomija zemlje i Evropa bi mogli imati koristi.
(Beta)