Skip to main content

Sindikat optužio direktorku Isidorine gimnazije da krši zakon

Vojvodina 28. сеп 2021.
2 min čitanja

Predstavnici Nezavisnog sindikata provestnih radnika Vojvodine optužili su danas direktorku gimnazije „Isidora Sekulić“ u Novom Sadu Ružicu Vukobratović da je prekršila Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i zbog toga zatražili hitnu reakciju prosvetne inspekcije.

Kako su rekli na konferenciji za novinare ispred gimanzije „Isidora Sekulić“, direktorka nije postupila po odluci Radne podgrupe za praćenje radnog angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja za Školsku upravu Novi Sad, a tiče se zaposlenja profesorke engleskog jezika Jelene Petrović.

Petrović je bila zaposlena kao profesorka engleskog jezika u Karlovačkoj gimnaziji, ali je postala tehnološki višak u julu ove godine i prijavila se za preuzimanje u Gimnaziji „Isidora Sekulić“ 25. avgusta u skladu sa Stručnim uputstvom Ministarstva prosvete o angažovanju prosvetnih radnika.

Nakon što je direktorka Gimnazije „Isidora Sekulić“ odbila da je preuzme, koleginica Petrović se obratila Radnoj podgrupi Školske uprave Novi Sad za praćenje angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja i direktore, rekao je predsednik Izvršnog odbora NSPR-a Dušan Kokot.

Prema njegovim rečima, Radna podgrupa je 7. septembra donela odluku kojom se Jelena Petrović upućuje na preuzimanje u Gimnaziju „Isidora Sekulić“, ali do danas direktorka gimnazije Ružica Vukobratović nije postupila u skladu sa ovom odlukom.

Za ovu vrstu kršenja Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisana je mera razrešenja direktora, naveo je Kokot.

„Kada ni nakon razgovora sa koleginicom Petrović koji je obavila 10. septembra direktorka nije postupila u skladu sa odlukom Radne podgrupe, koleginica Petrović je uputila urgenciju Radnoj podgrupi 14. septembra. Radna podgrupa, na čelu sa načelnikom Milanom Grujinom, do danas nije reagovala na urgenciju“, rekao je Kokot.

Dodao je da je Jelena Petrović zatim 15. septembra 2021. uputila urgenciju načelniku Prosvetne inspekcije Draganu Grahovcu i obaveštenje o kršenju Zakona i nepostupanju po odluci Radne podgrupe ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branku Ružiću, ali do danas niko od njih nije reagovao.

„Posledica nereagovanja nadležnih institucija je kršenje prava na rad i materijalna šteta u iznosu od 40.000 dinara mesečno i to na neodređeni period. Očekujemo hitnu reakciju prosvetne inspekcije“, rekao je Kokot.

(Autonomija)