Skip to main content

Sterijino Pozorje u Novom Sadu od 18. do 26. juna: Zlu vremenu uprkos

Kultura 17. јун 2021.
3 min čitanja

Pod sloganom “Zlu vremenu uprkos” sutra, 18. juna počinje u Novom Sadu 66. Sterijino Pozorje. Nakon svečane besede glumca pozorišta Atelje 212, dobitnika tri Sterijine nagrade, Svetozara Cvetkovića, u 20 sati na sceni “Jovan Đorđević” Srpskog narodnog pozorišta festival će otvoriti ansambl Hrvatskog narodnog kazališta „Ivana pl. Zajca“ – Rijeka (Hrvatska) predstavom “Gospođa ministarka” Branislava Nušića, u režiji Tatjane Mandić Rigonat.

„Izvesno je da nikad nije bilo toliko neizvesnih situacija u istoriji Sterijinog pozorja (nekad jugoslovenskih pozorišnih igara), kao što je bilo u ovoj sezoni… Pandemija je oslabila imunitet pozorišnog organizma“ – rekao je selektor ovogodišnjih Igara, teatrolog i dramski pisac Milivoje Mlađenović, dodavši da u svim izabranim predstavama koje će pred publikom i žirijem biti do 26. juna, kao da se čuje poklič „Zlu vremenu, uprkos“, koji, izmežu ostalog, pokazuje i da srpsko pozorište postoji i deluje kao „ustuk svakoj zlosti…“

U Takmičarskom programu igraće se 10 predstava nastalih u doba pandemije. Osim Riječke „Gospođe ministarka“ , tu su„Deobe“, režija Jug Radivojević; Srpsko narodno pozorište Novi Sad, Narodno pozorište Niš, Narodno pozorište Priština sa sedištem u Gračanici; „Vitezovi ‘lake male’“, režija Andraš Urban; Pozorište „Deže Kostolanji“, Subotica; „Kus petlić“ režija Milan Nešković; Narodno pozorište/Narodno kazalište/Nepszínház, Subotica; „Derviš i smrt“ dramatizacija i režija Dejan Projkovski; Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka (BiH-RS); „Radio Šabac“, tekst i režija Olga Dimitrijević, Šabačko pozorište; „Ako dugo gledaš u ponor“, autor i reditelj Zlatko Paković, Regionalno pozorište Novi Pazar/Kulturni centar Novi Pazar; „Velika depresija“ režija Marko Čelebić; Srpsko narodno pozorište/Centar za razvoj vizuelne kulture Novi Sad; „Tiho teče Misisipi“, režija Ivica Buljan; Beogradsko dramsko pozorište; „Šindlerov lift“ dramatizacija i režija Kokan Mladenović; Kamerni teatar 55 Sarajevo (BiH).

U netakmičarskoj selekciji „Krugovi“ igraće se tri predstave: „Hotel ‘Zagorje’“ (autorski projekat Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić); Gradsko dramsko kazalište „Gavela“ Zagreb (Hrvatska); „Dječak je govorio bogu“, režija Samo M. Strelec; Hrvatsko narodno kazalište Osijek (Hrvatska); „Kreketanje“, režija Aleš Kurt; Narodno pozorište Tuzla (BiH).

Strune od svetla Bajagi

Žiri nagrade STRUNE OD SVETLA koja se dodeljuje za poseban doprinos afirmaciji pesničke reči u bluz i rok muzici a koji je i ove godine radio u sastavu – Bogomir Bogica Mijatović (predsednik), dr Miroslav Miki Radonjić i Saša Radonjić odlučio je da priznanje za 2021. dodeli Momčilu Bajagiću Bajagi. Nagrada će biti uručena u Srpskom narodnom pozorištu, tokom Sterijinog pozorja, koje otvara predstava „Gospođa ministarka“ Hrvatskog narodnog kazališta „Ivana pl. Zajca“ iz Rijeke u kojoj se koristi i muzika Momčila Bajagića.

Žiri saopštava da se i ove godine lako, brzo i jednoglasno usaglasio kad je reč o laureatu. Estetika i poetika stihovno muzičkog stvaralaštva Momčila Bajagića je sugestivna na način koji ne ostavlja ni promil prostora za bilo kakve nedoumice.

Nagrada STRUNE OD SVETLA se dodeljuje šesti put iz fonadacije Saše Radonjića, a laureati pored plakete dobijaju i jednu električnu gitaru iz Radonjićeve kolekcije. Dosadašnji dobitnici su: Zvonimir Đukić Đule, Milan Korać, Nikola Vranjković, Kralj Čačka (Nenad Marić) i Miloš Zubac. Počasno priznanje uručeno je Slobodanu Tišmi, a statueta SVETLO OD STRUNA za nove autore Marku Aleksiću (Nemi pesnik). Ove godine će se pojaviti i knjiga, panorama u kojoj će biti predstavljeni svi dosadašnji laureati.

U off program “Druga scena” odabrana su dva naslova – “Poetika gledanja”, prema konceptu i režiji Andraša Urbana (Pozorište „Deže Kostolanji“ Subotica) i eksperimentalni autorski projekat reditelja Nikole Zavišića – “Kao da kraj nije sasvim blizu” Bitef teatra iz Beograda.

O nagradama će odlučivati Žiri u sastavu Snežana Trišić (Beograd), rediteljka, predsednica, Nataša Tapušković (Beograd), glumica, Darko Nedeljković (Beograd), scenograf, Mihajlo Nestorović (Novi Sad), glumac i Davor Špišić (Osijek), dramski pisac. U konkurenciji za priznanja ove godine je deset predstava rađenih po domaćem dramskom tekstu.

Na zatvaranju Festivala 26. juna, u čast nagrađenih, biće izvedena predstava Bitef teatra Izgubljeni pejzaži u režiji i koreografiji Dunje Jocić.

Pozorje mladih će, na žalost, ove godine izostati, ali prateći programi neće.

„Heroine glumišta“ bila je prateća tema Izložbe likovnih radova dece i omladine Srbije ,,Scena, maska, kostim, lutka“, koju po 62. put organizuje Centra za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine, a koja će biti otvorena drugog dana Pozorja.

Na Danima knjige prvi termin (22. juna) je rezervisan za nova izdanja Sterijinog pozorja, dok će drugi (24. juna) jednim delom biti posvećen nekadašnjem direktoru SP Mileti Radovanoviću. U trećem terminu (25. juna) biće predstavljena izd nja drugog izdavača. Moderator Dana knjige i ove godine biće Aleksandar Milosavljević.

Branislava Opranović (Autonomija)