
Sindikat Nezavisnost Radio-televizije Vojvodine (RTV) uputio je danas otvoreno pismo predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić u kojem su je upozorili da je smanjenje budžetskih sredstava koja su namenjena toj medijskoj kući dovelo do raskida ugovora sa 56 stalnih saradnika i da će, ako se problem ne reši, RTV biti prinuđen da otpusti još 190 stalnih saradnika.
“Vlada Srbije i poslednji saziv Narodne skupštine ugrozili su funkcionisanje pokrajinskog javnog servisa, smanjenjem budžetskih sredstava namenjenih ovoj javnoj medijskoj ustanovi. Takvim gestom, donosioci odluka demonstrirali su ne samo nepoštovanje važećih zakonskih propisa, već i opasne namere da uskraćivanjem finansiranja dodatno osakate ionako devastiranu medijsku scenu u Srbiji”, navodi s eu saopštenju za javnost.
Postavili su pitanje Ani Brnabić da li će dopustiti da “ovoliko ljudi ostane bez posla, a njihove porodice bez stalnih prihoda”.
“Koliko smo informisani, na sastanku menadžmenta RTV-a sa predstavnicima Ministarstva finansija zaključeno je da bi rešenje problema moglo da se nađe tako što bi se iz budžetske rezerve svakog meseca RTV-u uplaćivalo onoliko sredstava koliko je našoj medijskoj kući uskraćeno rebalansom budžeta Srbije. Šta će biti ukoliko ovo ostane samo zaključak?”, upitao je Sindikat Nezavisnost.
U saopštenju se napominje da je obezbeđivanje adekvatnog finansijskog okvira za funkcionisanje javnih medijskih servisa predviđeno Zakonom o javnim medijskim servisima, ali se ne primenjuje iako je planirano da taj sistem finansiranja krene 1. januara 2016. godine, te je i dalje je na snazi režim uspostavljen posebnim Zakonom o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis.
Podsetili su da je nedavno usvojenom Strategijom razvoja sistema javnog informisanja predviđeno preciziranje dugoročnog i stabilnog načina finansiranja javnih servisa, koji mora da obezbedi ostvarivanje njihovih zakonom predviđenih funkcija.
“Smatramo da je smanjenjem budžetskih sredstava u ovom trenutku ugroženo funkcionisanje pokrajinskog javnog servisa, kao i da su dovedene u pitanje obaveze preuzete Strategijom javnog informisanja”, navodi se u saopštenju.
Poručili su premijerki da, ukoliko para nema, treba to otvoreno da kaže i ujedno da dozvoli upravnim odborima javnih medijskih servisa da sami formiraju cenu takse, koja je dugi niz godina ispod zakonskog maksimuma od 500 dinara.
“Radio-televizija Vojvodine je 2019. godine zabeležila finansijski gubitak od 88.588.000 dinara. Time je ukupan gubitak pokrajinskog javnog medijskog servisa porastao na 1.612.252.000 dinara. U takvim uslovima, složićete se, veoma je teško raditi. Sigurno je još teže bez garantovanih 201 milion dinara”, navodi se u saopštenju sindikata.
(Autonomija)


STUPS: Razbibriga