
Direktor Instituta društvenih nauka Goran Bašić zatražio je danas u otvorenom pismu od premijerke Srbije Ane Brnabić da proveri zbog čega je tokom protesta uhapšen i u hitnom postupku osuđen njihov član Vladimir Mentus.
„Molim Vas, da u u skladu sa svojim ovlašćenjima, proverite zbog čega je dr Vladimir Mentus uhapšen i osuđen po hitnom postupku a, posebno Vas molim da preduzmete sve kako bi se, uveren sam, učinjeni propusti takođe hitno ispravili“, navodi se u pismu.
Bašić je naveo da se na osnovu saopštenja Sociološkog naučnog društva Srbije, koje je obavestilo javnost o hapšenju Mentusa, može zaključiti da je do njega došlo samo zbog toga što se zatekao na mestu policijske akcije, a da u protestima nije učestvovao, da nije bio nasilan i da nije ugrožavao delovanje policije.
Bašić navodi i da mu je teško da poveruje da bi Mentus mogao da bude nevaspitan, a kamoli nasilan.
„Najzad, poslednje što molim je da pred odgovarajućim organima pokrenete postupak u kojem bi se u najkraćem roku utvrdilo da li je bilo još sličnih slučajeva i da, ukoliko se utvrdi da slučaj Mentusa nije usamljen, preduzmete sve kako bi se propusti ispravili i posledice otklonile“, dodao je Bašić.
(Beta)


STUPS: Razbibriga