
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) podsetila je da se u oktobru mesecu navršava 75 godina od pobede Vojvodine nad fašizmom u Drugom svetskom ratu i ocenila da je Vojvođanski front danas najsnažnija prepreka širenju fašizma u toj pokrajini.
Vojvođanski front je koalicija LSV-a i Vojvođanske partije, a prema najavama pristupiće im još vojvođanskih političkih subjekata.
“Tokom herojske borbe protiv fašizma, Vojvodina je unutar jugoslovenskog antifašističkog pokreta izgradila i svoje institucije i svoj politički subjektivitet. Zahvaljujući velikom doprinosu pobedi nad fašizmom, Vojvodina nakon što je proterala fašiste i okupatore, na antifašističkoj skupštini sama formira svoju autonomiju kao davnašnji cilj njenih naroda. Nakon toga, kao autonomna pokrajina, Vojvodina odlučuje da se priključi Srbiji kao delu jugoslovenske federacije”, naveo je LSV u saopštenju za javnost.
Dodaje se da se beskompromisna borba svih vojvođanskih naroda i istorijska pobeda ujedinjene Vojvodine nad fašizmom od pre 75 godina ne sme zaboraviti, a pobeda antifašističke Vojvodine mora biti inspiracija i danas, “kada su se aveti novog fašizma ponovo nadvile nad Evropom”.
(Autonomija)


STUPS: Telohranitelji