Skip to main content

Panevropska unija podržala Ukrajinu, Moldaviju, zemlje ZB, od Srbije traži odricanje od velikosrpske ideologije

Planeta 18. феб 2023.
3 min čitanja

Deklaracija u 15 tačaka apostrofira sve izazove sa kojima se suočava Evropa

Međunarodna panevropska unija u Deklaraciji usvojnoj u subotu u Strazburu, pozvala je crnogorski parlament da uspostavi funkcionisanje Ustavnog suda u punom kapacitet, kao preduslov za rješavanje duboke političke krize, potom održi predsjedničke izbore u martu, te nastavi inkluzivan politički dijalog o narednim parlamentarnim izborima. U tački 12, koja se odnosi na Crnu Goru, navodi se da žele vidjeti napredak u pristupnim pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom.

Povodom stogodišnjice dejelovanja Međunarodnog panevopskog pokreta, na skupu u Strazburu, kojem je prisustvovala profesorica Gordana Đurović, bivša prva crnogorska ministrica EU integracija, usvojena je Deklaracija koja u 15 tačaka apostrofira sve izazove sa kojima se suočava Evropa, u, kako navode, sve opasnijem svijetu, pozovaju na jačanje Evropskog parlamenta, formiranje evropske vojske, upozoravaju da nedostake koji su uočeni u funkcionisanju EU treba otkloniti, daju podršku „od sveg srca“ pravednoj borbi Ukrajine protiv velikoruske agresije, podršku Moldaviji ,Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, pozdravljaju dodjeljivanje statusa kandidata za BIH, te pozivaju na liberalizaciju viznog režima sa Kosovom i dodjeljivanje statusa kandidata ovoj državi.

Od Srbije traže unapređenje odnosa sa susjedima, odricanje od velikosrpske ideologije, usklađivanje sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU i napredak u pristupnim pregovorima.

Evo sadržaja svih 12 tačaka usvojene panevropske Deklaracije:

  • Evropska zajednica i Evropska unija rođene su iz strašnih iskustava dva svjetska rata u XX vijeku. Unija je odgovor na mnoge opasnosti i izazove, a utemeljena je na ideji mira. To je priznao Nobelov komitet kada je Evropskoj uniji 2012. dodijelio Nobelovu nagradu za mir.
  • Borimo se svim političkim mogućnostima za Evropsku uniju koja predstavlja svjetsku snagu mira sa zajedničkom vanjskom i odbrambenom politikom, evropskom armijom i punim suverenitetom na svim političkim poljima, koji su neophodni da bi Evropa mogla opstati u svijetu, koji postaje sve opasniji.
  • Podržavamo demokratizaciju Evropske unije jačanjem Evropskog parlamenta i njegovog sjedišta u Strazburu – simbola mira, slobode i pomirenja u Evropi.
  • Upozoravamo da nedostatke Evropske unije, uočene u ovim kriznim vremenima, treba ispraviti. Evropska unija treba da osigura da sama obezbjeđuje sopstvene potrebe u proizvodnji hrane i energetskom suverenitetu.
  • U našoj brizi za evropski identitet i evropsku motivaciju građana Evropske unije želimo da istaknemo značaj obrazovanja i kulture, a posebno dobrog humanističkog obrazovanje u Evropi.
  • Ostale oblasti obrazovanja, nauke, tehnologije i istraživanja treba snažno promovisati kako bi se osigurala konkurentnost Evropske unije u svijetu.
  • Svim srcem podržavamo hrabri otpor ukrajinskog naroda protiv velikoruske agresije, te za slobodu, demokratiju i evropske vrijednosti. Snažno tražimo dalju humanitarnu i finansijsku pomoć i snabdijevanje odbrambenim oružjem za Ukrajinu i želimo da Ukrajina ostvari veliki uspjeh u budućim pristupnim pregovorima sa EU.
  • Protivimo se svim prijetnjama demokratskoj vlasti Moldavije od strane Rusije. Snažno podržavamo nezavisnost, slobodu i EU perspektivu ove evropske zemlje.
  • Stoga pozdravljamo davanje statusa kandidata za članstvo u EU – Ukrajini i Moldaviji.
  • Pozdravljamo odluku o početku pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
  • Pozdravljamo odluku Evropskog savjeta i Evropske komisije da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidata. Želimo da Bosna i Hercegovina napusti aspiracije ka hegemoniji bilo koje zajednice i da konstruktivno prihvati evropsku perspektivu.
  • Pozivamo crnogorski parlament da uspostavi funkcionisanje Ustavnog suda u punom kapacitetu kao neophodnom koraku ka rješavanju duboke političke krize, zatim sprovede predsjedničke izbore u martu 2023. godine i nastavi inkluzivan politički dijalog o narednim parlamentarnim izborima. Želimo napredak u pristupnim pregovorima Crne Gore ka EU.
  • Želimo unapređenje odnosa Srbije sa susjedima, odricanje od velikosrpske ideologije, usklađivanje sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU i dalji napredak u pregovorima sa EU.
  • Želimo brzu liberalizaciju viznog režima, članstvo u Savjetu Evrope i dobijanje statusa kandidata za članstvo Kosova u EU.
  • Pan-Evropa znači integraciju cijelog kontinenta. Radimo na tome na temelju hršćanskih, humanističkih i demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i volje građana da izgrade snažno jedinstvo u različitostima.

(Antena M, Foto: Pixabay)